samotna matka

Samotna matka powszechnie musi borykać się ze zwykłymi kłopotami, związanymi z wychowaniem oraz utrzymaniem dziecka, które ma jednak ogromne wymagania. Na którą usługa ze strony państwa może mieć? Jakie przywileje jest jedna matka?

Matka samodzielnie wychowująca dziecko oraz pomoc społeczna

Wedle informacji CBOS z 2013 roku 2% osób w Polsce to kobiety samotnie wychowujące dziecko. Choć konsultację ze strony państwa, na jaką mogą liczyć, nie jest zbyt wielka, otrzymywanie świadczeń na pewno działa w życiu potomstwa. Do praw samotnie wychowującej mamy należy uprawnienie do przyjęcia dodatku z urzędu samotnego wychowania dziecka. Można się o niego ubiegać, gdy ojciec dziecka nie żyje, jest tajny czy wniosek o określenie świadczeń alimentacyjnych został oddalony. Do 31. października 2017 roku wysokość dodatku sięga 193 zł (ale nie dużo aniżeli 386,00 zł na każde dzieci), oraz jeśli dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności – 273 zł. W okresie od 1 listopada 2017 do 31 października 2018 dodatek będzie ogromniejszy – podstawowy wyniesie 200 zł, oraz w przypadku dziecka niepełnosprawnego – 280 zł.

Becikowe dla jednej mamy

Rodzic żywo narodzonego dziecka, również matka samotna, może osiągnąć jedną zapomogę zwaną becikowym, która ma 1000 zł na jedno dziecko. Kryterium udzielenia wysokości jest taka sytuacja, gdy dochód rodziny (w przeliczeniu na jedną osobę) nie przekroczy kwoty 1922 zł netto. Jest również jeden warunek, który jest, iż świadczenie iż nie może zostać przyznane tylko osobie, którapozostawać pod kontrolą medyczną nie później aniżeli z 10. tygodnia ciąży do dnia porodu – konieczne jest tutaj przedstawienie stosownego zaświadczenia, jakie musi wydać lekarz czy położna.

jakie są prawa samotnej matki - na jakie przywileje może liczyć

Świadczenia dla samej mamy: rozliczenie się wraz z dzieckiem

Samotni rodzice potrafią liczyć się wraz z dzieckiem, co jest dla nich preferencyjnym wyjściem – samotna matka, rozliczając się z dzieckiem, w naszym zeznaniu rocznym deklaruje podatek w wysokości podwójnej kwoty, którą przyczynia się od połowy rocznych dochodów obu osób, jakie się rozliczają. Oczywiście, dziecko nie musi pracować, by być rozliczonym wraz z rodzicem. Dzięki temu potrącony podatek będzie niższy, a sama matka uzyska więcej pieniędzy. Warto wspomnieć, iż rozliczyć się wraz z dzieckiem może tylko osoba, która jest sama w świetle prawa: rozwódka, wdowa, panna, osoba przebywająca w orzeczonej sądowo separacji, osoba, której mąż odbywa karę więzienia czy stał pozbawiony praw rodzicielskich.

Świadczenie dla samotnej mamy: refundacja kosztów opieki nad dzieckiem

Gdy sama mama dziecka jest kobietą zapisaną w urząd pracy jako bezrobotna, która zawsze zostanie przyjęta na staż czy rozpocznie działalność zarobkową, weźmie wkład w przygotowaniu zawodowym wielkich czy szkolenie i weźmie spośród tego poziomu wynagrodzenie, które nie przekracza minimalnego wynagrodzenia za pracę, może dostać refundację kosztów opieki nad dzieckiem. By osiągnąć takie świadczenie, bezrobotna musi mieć co najmniej jedno dziecko poniżej 18. roku bycia, a refundacja przypada na dziecko do lat 7. Wynosi ona nie dużo aniżeli połowa zasiłku dla bezrobotnych. Poniesione wydatki muszą być udokumentowane, oraz świadczenie przypada na krok do 6 miesięcy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here