Kobieta zaraz po rozstaniu wpada w wir jedzenia lodów na zmianę z piciem wina. Często rozżalone kobiety ukazywane są w literaturze czy filmach jako postać, która cierpli po rozstaniu z ukochanym. Fakty pozostają jednak takie, że w większości przypadków wina leży gdzieś pośrodku. Dlaczego jednak tak dużo słyszymy o kobiecych przykrościach spowodowanych rozstaniem? A w jaki sposób to panowie opłakują rozłąkę ze swoją partnerką?
Co czuje mężczyzna?
Mężczyźni są z reguły mnie wylewni i wrażliwi w stosunku do kobiet. Przez wieki ukształtowana postawa silnego mężczyzny, mającego przetrwać wszelkie przeciwności losu, doprowadziła do tego, że panowie kryją się ze swoimi uczuciami czy emocjami. Oczywiście nie zdarza się to w 100% przypadków. Jeden nie będzie mówił nikomu o rozstaniu, inny może podobnie jak kobieta dzielił się będzie rozstaniem z kobietą ze swoimi znajomymi czy rodziną. A co dokładnie odczuwają mężczyźni po rozstaniu? Mężczyźni, w odróżnieniu od kobiet, nie odczuwają od razu rozpaczy, tylko gniew. Aby utrzymać swoją pozycję będą tłumić te negatywne emocje, udają stale pewnego siebie. Często zdarza się jednak, że kobiety szybciej wracają do normalnego trybu życia po rozstaniu niż mężczyźni. Panowie potrafią tłumić swój smutek nawet przez kilka lat.
Co najczęściej robi mężczyzna po rozstaniu?
Mężczyzna po rozstaniu musi się dowartościować. Będzie więc szukał kolejnej kobiety, aby udowodnić światu, że jest godny miłości, że jest mężczyzną, do którego lgnie płeć przeciwna.
Nie jest to jednak reguła. W tej samej ilości pojawiają się przypadki mężczyzn, którzy w długim czasie po rozstaniu nie chcą nawiązywać żadnych bliższych relacji z kobietami. Najczęściej są to przelotne romanse, ale nie interesuje ich stały związek do momentu pogodzenia się z utratą poprzedniej miłości. Jakich jeszcze męskich zachowań można się spodziewać po rozstaniu z kobietą?
Niektórzy stają się po rozstaniu z kobietą bardzo wylewni i rozmawiają o sytuacji ze znajomymi. Co więcej, mężczyźni są bardziej niż kobiety podatni na używki. Mogą więc zacząć zaglądać do kieliszka, co oczywiście jest ogromnie zgubnym działaniem. Mężczyzna potrzebuje czasu, aby „strawić” w sobie kryzys, z jakim ma do czynienia. Brak odreagowania w postaci rozmów czy płaczu prowadzi często do różnego rodzaju uzależnień.
Jak może sobie pomóc mężczyzna po rozstaniu z kobietą?
Często mężczyźni szukają pocieszenia w innej kobiecie, od razu angażując się w bardziej lub mniej przelotne romanse. Niestety bardzo często też kończy się to źle, ponieważ żadna kobieta nie chce być „tą na pocieszenie”. Najważniejsze to fakt, aby nie poddawać się w sytuacji dość nieprzyjemnej, a wyciągać wnioski na przyszłość. Każdy na swój sposób będzie przeżywał rozstanie. Istotne jest to, aby mężczyzna też choć trochę potrafił mówić o swoich uczuciach. Może zacząć rozmawiać na przykład z dobrym kumplem lub z rodzicami.
Depresja a mężczyźni
Wbrew ogólnemu przekonaniu mężczyźni też borykają się z depresją. Co więcej, bardzo często ma ona też związek z używkami. Nie można poddawać się smutkowi, negatywnym uczuciom nieustannie. Nie można też udawać, że nic się nie dzieje. Każda psychika ma swoje ograniczenia i bardzo szybko da o sobie znać. Rozstanie nie jest końcem świata. Niemniej jednak w danym momencie przysłania wszelkie perspektywy na przyszłość. Warto podejść do tej sytuacji rozsądnie Każde rozstanie trzeba po prostu „przeżyć” – pogodzić się z tym, że była to jedna z dobrych decyzji i próbować funkcjonować dalej. Najlepszą metodą jest mówienie o tym, rozmowa z kimś zaufanym, a nawet specjalistą psychologiem czy psychoterapeutą. Nie ma co się bać korzystać z porad psychologa w wypadku stanów depresyjnych, które mogą pojawiać się po rozstaniu. Każdy specjalista jest po coś, a dzięki niemu na pewno uda nam się przezwyciężyć każdy kryzys.