inhalacje

 Inhalacje to jeden z najskuteczniejszych, mało kosztownych i możliwych do przygotowania samodzielnie, w domowych warunkach, sposobów walki z przeziębieniem, uporczywym kaszlem i katarem. Inhalacje przynoszą ulgę przy problemach z dotkliwym bólem gardła i zatokami. Ponad to, łagodzą one podrażnione błony śluzowe i usprawniają pracę dróg oddechowych.

Napary suszonych ziół jako skuteczny lek na przeziębienie

Domowe inhalacje to bardzo skuteczne rozwiązanie na podjęcie skutecznej walki z przeziębieniami, które notorycznie atakują nas podczas wiosny oraz jesieni. Ich samodzielne przygotowanie jest proste i nie potrzebujemy do niego specjalnych umiejętności. Niezbędnym składnikiem do przygotowania domowej inhalacji są suszone zioła, które możemy dostać w każdej jednej aptece. Ich asortyment jest naprawdę bogaty. Przy zwykłym przeziębieniu, warto postawić na rumianek pospolity lub szałwię lekarską. Garść suszonych ziół wystarczy zalać dwoma szklankami wrzącej wody, a następnie, po przykryciu głowy ręcznikiem, wdychać wydzielającą się z naszego wywaru parę. Wystarczy zaledwie kilka minut dziennie sporządzonej w  taki sposób inhalacji, by poczuć jej efekty. Para z takiego wywaru wpływa w bardzo pozytywny sposób na pracę naszego organizmu.  Działa ona odkażająco, załagadza podrażnioną skórę w okół nozdrzy i rozrzedza wydzielinę zalegającą w naszych drogach oddechowych. Poza rumiankiem i szałwią, w przypadku przeziębienia doskonale sprawdzą się inhalacje  lawendy, tymianku oraz igieł sosny.

domowe inhalacje - jak i dlaczego

Co poza suszonymi ziołami?

Poza suszonymi ziołami, do przygotowania domowych inhalacji, możemy użyć specjalnie przygotowanych olejków eterycznych. Sprawdzają się one świetnie w przypadkach infekcji. Idealną i skuteczną metodą na walkę z kaszlem, katarem, bólem migdałków i zatok jest inhalacja z olejku tymiankowego. Podobnie jak w przypadku suszonych ziół, wystarczy dodać jedynie kilka kropel olejku do wrzącej wody, a następnie inhalować wytwarzającą się z naszego wywaru parę. Mimo pozytywnego wpływu olejku tymiankowego na nasz organizm, nie każdemu zaleca się jego stosowanie.  Może on być szkodliwy dla kobiet w ciąży oraz osób mających problemy z nadciśnieniem.  Skuteczne właściwości na zwalczanie anginy wykazuje olejek eukaliptusowy, który rozprawia się z chorobotwórczymi wirusami, udrażnia zatkany nos oraz ułatwia odkrztuszanie wydzieliny. Olejek eukaliptusowy jest skuteczny przy zwalczaniu gorączki.  Właściwości zdrowotne wykazuje również zwykła, używana w naszych domach, sól kamienna. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych preparatów, wystarczy dodać jedną łyżkę stołową do wrzącej wody.  Pomoże ona w oczyszczeniu naszych dróg oddechowych i wpłynie na rozrzedzanie się zalegającej w nich wydzieliny.  W przypadku naszych pociech, skuteczna okaże się inhalacja z soli fizjologicznej, która pozwoli skutecznie i szybko odetkać nos i pokonać dręczący malucha katar. Do inhalowania soli fizjologicznej niezbędny jest nebulizator, czyli urządzenie pozwalające przekształcić płynną sól w lekką mgiełkę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here