Zalety stosowania mat dezynfekcyjnych

0
1043

Arsenał służący do walki z wirusami składa się z wielu środków i jest stale rozbudowywany przez liczne sztaby naukowców. Z powodzeniem łączą oni najnowsze osiągnięcia w dziedzinie chemii i mikrobiologii z technikami, które przez lata zdążyły zdobyć uznanie użytkowników. Doskonałym przykładem takiego połączenia są maty dezynfekujące. 

Prosta i skuteczna bariera

Rok 2020 przyczynił się do znacznego poszerzenia ogólnej wiedzy społecznej na temat wirusów, ich szkodliwości i sposobów rozprzestrzeniania. Słowo „dezynfekcja” gościło wielokrotnie na ustach polityków, lekarzy, dziennikarzy i działaczy społecznych. Wśród wielu metod walki z wirusami to właśnie dezynfekcja była wskazywana jako jeden z najbardziej skutecznych, a przy tym także najprostszych do wdrożenia środków. Wśród wielu metod mających na celu ograniczenie transmisji wirusa dużą popularność zdobyły maty dezynfekcyjne. Czym charakteryzuje się ten rodzaj zabezpieczenia i jaki jest sposób jego działania?

Maty dezynfekcyjne nie są nowym wynalazkiem. Na rynku występują one od wielu lat, stosowane są głównie w rolnictwie i weterynarii, gdzie ich skuteczność jest wysoko ceniona. Szczególnie wyraźne efekty ich działania były widoczne podczas walki z rozprzestrzenianiem się wirusa afrykańskiego pomoru świń. Ta wyjątkowo groźna choroba swoja złą sławę zawdzięcza dużej odporności na czynniki środowiskowe i szybkiemu rozprzestrzenianiu skutkującemu wysokim odsetkiem pomoru. Stosowanie mat dezynfekcyjnych przy wejściach do pomieszczeń gospodarczych okazało się bardzo skutecznym sposobem na powstrzymanie ekspansji choroby. Doświadczenia wywodzące się z weterynarii aktualnie z powodzeniem wykorzystywane są podczas walki z COVID-19, a stosowanie mat dezynfekcyjnych przy wejściach do biur, hal produkcyjnych, gabinetów i miejsc użyteczności publicznej uzyskało rekomendację Państwowej Inspekcji Pracy.

Jak działa mata dezynfekcyjna?

Maty dezynfekcyjne znajdują zastosowanie zarówno w obiektach ochrony zdrowia, placówkach medycznych, jak i w sklepach oraz bankach, słowem wszędzie tam, gdzie występuje duża rotacja ludzi. Budowa maty jest stosunkowo prosta, składa się ona z pokrowca i umieszczonego wewnątrz wkładu. Wkład ten nasączony jest płynem dezynfekcyjnym w taki sposób, by pozostawał on przez cały czas wilgotny. Dwa najpopularniejsze rodzaje mat przeznaczone są odpowiednio dla ruchu pieszego i kołowego. Jak dowiodły badania naukowców to właśnie buty oraz koła stanowią nośnik sprzyjający szybkiemu przenoszeniu wirusa. Charakterystyka profesjonalnej maty sprawia, że wystarczy samo przejście lub przejechanie po niej z prędkością nieprzekraczającą 5 km/h, by czynniki chorobotwórcze zostały usunięte. Nie ma potrzeby zatrzymywania się, czy też dodatkowego wycierania obuwia, a to sprawia, że korzystanie z mat jest wyjątkowo proste i wygodne. 

Skuteczność mat zależna jest od dwóch czynników – jakości wykonania oraz rodzaju użytego płynu dezynfekcyjnego. Maty dezynfekcyjne dostępne w ofercie firmy Aximo, renomowanego producenta podłóg obiektowych to doskonały przykład tego, jak skuteczne mogą być sprawdzone metody walki z wirusami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here