Czym są urządzenia BRD aktywne i bierne

Na drodze mogą wystąpić nieprzewidziane sytuacje. Aby podwyższyć poziom bezpieczeństwa i zapewnić płynny ruch, stosowane są różnego typu urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zabezpieczają one użytkowników dróg i zmniejszają negatywne skutki kolizji lub wypadków. Stosowanie urządzeń BRD jest szczególnie ważne w dużych miastach, gdy przeszkody na drodze wpływają na ruch na dużym obszarze.

Bezpieczeństwo na drodze

Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego to specjalistyczne elementy drogowe, które zapewniają właściwy sposób poruszania się pojazdów. Są umieszczane w celu ochrony uczestników ruchu. Wśród nich należy wymienić produkty wskazujące ruch pojazdów, przypominające o konieczności zachowania ostrożności oraz ułatwiające wyjazd z posesji lub w inny sposób ułatwiające poruszanie się po terenie. Urządzenia BRD ograniczają ilość nieprzewidzianych zdarzeń na drodze, dlatego są niezbędne zwłaszcza na drogach o dużym natężeniu ruchu.

Zgodność z prawem budowlanym

Elementy wykorzystywane na drodze muszą być dopuszczone do powszechnego stosowania. W szczególności muszą posiadać certyfikaty potwierdzające zgodność z kryteriami technicznymi zapisanymi w przepisach prawa budowlanego. Urządzenia BRD podlegające certyfikacji to, między innymi, bariery ochronne i energochłonne, zapory drogowe, tablice kierujące oraz konstrukcje wsporcze znaków drogowych. Elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego, z którymi mogą mieć kontakt piesi, powinny mieć zaokrąglone krawędzie, a także czytelne i trwałe oznaczenia w postaci znaków towarowych uzupełnionych o rok produkcji.

Bierne urządzenia BRD

Urządzenia BRD można podzielić na bierne i aktywne. Te pierwsze nie mają bezpośredniego kontaktu z pojazdami, lecz przeznaczone są do kierowania ruchem na drodze. Można je stosować w celu poinformowania użytkowników o występujących zagrożeniach lub innych czynnikach, które wpływają na bezpieczeństwo i organizację ruchu, na przykład, zamknięciu części drogi z powodu przebudowy lub wypadku. Bierne urządzenia BRD to, na przykład, sygnalizatory świetlne, znaki drogowe i osłony przeciwolśnieniowe, które chronią przed światłami pojazdów jadących w przeciwnym kierunku.

Aktywne urządzenia BRD

Aktywne urządzenia BRD są elementami, z którymi pojazdy mogą mieć styczność w przypadku różnych zdarzeń, w tym kolizji drogowych. Są umieszczane w celu ograniczenia następstw wypadków lub zmniejszenia siły działającej podczas zderzenia pojazdu z przeszkodą, aby chronić ludzi przed obrażeniami. Do tego typu elementów zaliczane są bariery ochronne, a także osłony zabezpieczające i energochłonne, które są montowane w miejscach o ograniczonej widoczności.

Szeroka oferta firmy ZPED Oborniki

Producentem wysokiej jakości urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego jest ZPED Oborniki. Firma oferuje elementy wykonane z wysokiej jakości tworzyw sztucznych w przystępnych cenach. Są trwałe, łatwe w montażu, a także odporne na działanie czynników zewnętrznych, w tym korozji i wilgoci. Mogą służyć przez długi czas bez konieczności naprawy ani wymiany. Dzięki temu skutecznie chronią uczestników ruchu, a ich obsługa nie wymaga ponoszenia dużych kosztów. Jest to jedna z najlepszych ofert na polskim rynku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here