Trening biegowy

Bieganie jest coraz popularniejsze, a osoby przygotowujące się do zawód sportowych, na przykład triathlonu, chcą osiągać coraz lepsze wyniki. Według producentów pomóc w tym mają skarpety kompresyjne, które przez swoją budowę wykazują szereg zalet poprawiających wydajność i tempo regeneracji po treningu. Warto wiedzieć, dlaczego są one dobrym wyborem.

Jak działają skarpety kompresyjne?

Kompresja to nic innego jak ucisk o konkretnym, wyjątkowym charakterze. Nie ma on wiele wspólnego ze śladami po zbyt ciasnej, odciśniętej na łydce gumce. Skarpety kompresyjne są specjalnie zaprojektowane w taki sposób, aby wspomagać transport krwi w stronę w serca. Z tego powodu ucisk jest większy przy łydce i zmniejsza się proporcjonalnie do odległości od kolana. To sprawia, że – aby dobrze działać – tego typu skarpetki muszą mieć rozmiar dopasowany do obwodu łydki danego biegacza. W innym przypadku będą powodowały ból w związku ze zbyt dużym uciskiem albo po prostu przestaną w ogóle oddziaływać na tkanki, jeśli okażą się zbyt szerokie.

Kiedy wykorzystuje się kompresję?

Szczególne zalety skarpetek kompresyjnych są zauważalne przy regularnych, intensywnych treningach. Z tego powodu chętnie korzystają z nich osoby przygotowujące się do maratonów czy triathlonu, który szczególnie wymaga wytrzymałości, prędkości i siły. Dlaczego? Przede wszystkim skarpety kompresyjne efektywnie skracają czas regeneracji po treningu, zwłaszcza tym obciążającym struktury mięśniowe. Wynika to z poprawy krążenia krwi, a także transportu substancji odżywczych wewnątrz tkanki mięśniowej. Dzięki temu zapewniają wyższą efektywność, bo pozwalają na więcej ćwiczeń w krótkim czasie, bez ryzyka kontuzji.

Jakie jeszcze zalety mają skarpety kompresyjne?

Prócz zwiększania efektywności treningu skarpety kompresyjne poprawiają również czas jego trwania. Biegacze, którzy podczas przygotowań do triathlonu czy maratonu stosują ten rodzaj odzieży sportowej, osiągają zwykle nieco lepsze wyniki, bo mogą biegać dłużej ze stałą prędkością, bez silnych oznak zmęczenia. Jedną z szeroko docenianych zalet skarpet kompresyjnych jest też zmniejszanie dolegliwości po treningu. Obolałe, zmęczone, a często też opuchnięte nogi, zwłaszcza w obrębie kostki, utrudniają powrót do sprawności, a dodatkowo mogą być pierwszym sygnałem zagrożenia żylakami kończyn dolnych. Kompresja obniża ryzyko wystąpienia takich schorzeń i podnosi komfort biegania, co również przekłada się na efektywność treningu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here