Jak dobrać obrazy do stylu Art Deco?

0
1120

Obrazy świetnie uzupełniają każde wnętrze. Z nimi doskonale będzie wyglądała zarówno sypialnia, salon, jak i jadalnia. Należy je jednak odpowiednio dobrać, mając w szczególności na względzie styl danego pomieszczenia. Jak zatem wybrać obrazy do domu, urządzonego w stylu Art Deco?

Art Deco – funkcjonalność i elegancja

Styl Art Deco powstał na przełomie XIX i XX wieku. W pewnym sensie był odpowiedzią na, panującą wówczas w architekturze, secesję. Art Deco bazował i bazuje nadal na funkcjonalności. To nadrzędna zasada, którą kierują się architekci i projektanci. Kolorystycznie Art Deco opiera się natomiast na umiejętnym połączeniu kontrastowych – jasnych i ciemnych barw. W stylu tym wiele jest też różnorodnych tkanin i faktur, a także geometrycznych wzorów. Styl Art Deco charakteryzuje się również ogromnym przywiązaniem do szczegółów. Detal odgrywa tutaj bardzo ważną rolę. Należy więc starannie dobrać wszelkie dodatki i wykończenia wnętrza. Jednym z takich elementów mogą być na przykład obrazy.

Obrazy w stylu Art Deco – czyli jakie?

W ofertach galerii – zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych – znajdziemy różnorodne propozycje obrazów w stylu Art Deco. Najczęściej będą one bazowały na prostocie wzorów, kolorów i form. Prostota ta opiera się jednak nie na stonowanych, delikatnych barwach, ale na ich jednowymiarowości. Czerwony na obrazach w stylu Art Deco będzie zatem wyłącznie występował jako czerwony, a nie burgund, wiśniowy, malinowy i truskawkowy jednocześnie. Co również istotne, obrazy Art Deco występują zarówno w abstrakcyjnych, jak i klasycznych aranżacjach. Znajdziemy zatem zarówno scenki rodzajowe, jak i fantazyjne połączenia różnych figur geometrycznych.

Jak dobrać obraz do wnętrza?

Urządzając wnętrze w stylu Art Deco łatwo przesadzić. Decydujemy się bowiem na wzorzystą posadzkę, dużo tkanin i kolorową tapetę. W takim wnętrzu każdy kolejny dodatek może być zatem przesadą. Dobierając więc odpowiednie obrazy, należy mieć na względzie styl całego wnętrza. W pomieszczeniach o większej ilości wzorów i form, lepiej postawić na coś nieco bardziej stonowanego. Tam, gdzie nie poszaleliśmy za bardzo z kolorami, można jednak powiesić coś odważniejszego.

Obrazy w stylu Art Deco – tylko intensywne barwy?

Należy też obalić mit, zgodnie z którym Art Deco bazuje wyłącznie na intensywnych kolorach. W wielu galeriach znajdziemy bowiem obrazy w tym stylu, które opierają się na szarości, beżach i innych, delikatnych barwach. Nie trzeba zatem od razu stawiać na duże kontrasty i krwistą czerwień.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here