Żwirek dla kota to rzecz bardzo indywidualna. Wielu naszych pupili nie toleruje jednego rodzaju żwirku, a z chęcią korzysta z innego: czy to ze względu na grubość ziarna, fakturę, zapach czy na sobie tylko znane cechy, których nie umiemy nawet wychwycić. Jedno jest jednak pewne: wybierając go, warto sięgnąć po taki, który nie tylko odpowiada pupilowi, ale też jak najlepiej chroni jego i jego otoczenie. Właśnie w tym celu stworzono żwirki z nanosrebrem.
Żwirek żwirkowi nierówny
Na początek warto podkreślić, że ile kotów, tyle preferencji względem zapachu czy grubości żwirku. Właściciele także mają swoje preferencje, uzależnione między innymi od wygody użytkowania. Dlatego na początek zobaczmy, spośród jakich rodzajów możemy wybierać.
Na pierwszy plan wysuwa się żwirek bentonitowy, który może występować jako grubi- i drobnoziarnisty, a także zapachowy lub bezwonny. Jego zaletą jest to, że świetnie się zbryla i dobrze pochłania zapachy. Wadą z kolei brak możliwości spłukania w toalecie.
Alternatywą dla niego może być naturalny, drewniany żwirek, który dobrze się zbryla i jest przystosowany do usuwania w toalecie. Niestety, często jest tak lekki i drobny, że mocno pyli podczas nasypywania i ławo roznosi się po domu.
Ostatni, popularny rodzaj żwirku, to żwirek silikonowy, który nie ulega zbryleniu, ale dobrze pochłania zapachy. Pochłania mocz całą powierzchnią i wymaga wymiany całej objętości raz na kilka tygodni, a także codziennego usuwania odchodów. Nie można wrzucać go do toalety.
Oczywiście, na rynku istnieją także mniej popularne alternatywy, tak jak żwirek kukurydziany lub inne. Są one jednak rzadziej wybierane przez kupujących, a często także mniej lubiane przez naszych mruczących podopiecznych. Najczęstszym wyborem jest bowiem żwirek bentonitowy, który jest wygodny w używaniu, wydajny i łatwo dostępny we wszystkich sklepach zoologicznych.
Żwirek z nanosrebrem. Co w nim tak niezwykłego?
Jednym z najnowszych patentów jest żwirek dla kota z nanocząsteczkami srebra. Zazwyczaj jest on przygotowany z naturalnego bentonitu, który uzupełniono o specjalnie przygotowane srebro. Ma ono działanie antyseptyczne, dzięki czemu zabezpiecza kuwetę przed bakteriami, wirusami czy grzybami. W efekcie chroni kota i jego otoczenie, zapobiegając powstawaniu chorób. Co więcej, nanocząstki srebra pomagają w neutralizacji zapachów, dzięki czemu okolica kuwety nigdy nie odstrasza przykrą wonią.
Co ważne, stosowanie żwirku z nanosrebrem jest bardzo wskazane, kiedy w domu znajdują się małe dzieci. Nawet jeśli kot naniesie odrobinę żwirku na podłogę, po której raczkuje dziecko, albo maluch z ciekawości włoży rękę do kuwety, szansa na to, iż zarazi się jakąś chorobą, będzie znacząco zmniejszona.
Nanosrebro i piękny zapach
Oczywiście, podobnie jak inne żwirki, również ten, w którym znalazły się nanocząstki srebra, można znaleźć w kilku wersjach o różnych grubościach i zapachach. Przykładowo, wybierając wersję lawendową, będziemy mogli nacieszyć się nie tylko zdrowszym otoczeniem, ale także znacznie przyjemniejszą wonią wokół kuwety.