Dieta ketogeniczna, która oparta jest głównie na większym spożyciu tłuszczu, z założenia jest uboższa w wiele produktów, które są źródłem węglowodanów i białka. Co to oznacza dla organizmu? Przede wszystkim mniejszą ilość witamin i mikroelementów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju.
Zadbaj o zdrowe keto
Dobrze ułożony przez dietetyka keto jadłospis może być bogaty w różnego rodzaju produkty, jednak ze względu na główne założenie diety, czyli spożywanie aż 70-80 proc. tłuszczy, a jedynie 20-30 proc. węglowodanów i białka, sprawia, że nawet najbardziej różnorodne posiłki nie dostarczają organizmowi wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Zdrowe keto powinno być dobrze zbilansowane, a zmniejszona ilość nabiału oraz owoców i warzyw wymaga mądrego uzupełnienia witamin i mikroelementów.
O czym warto pamiętać na diecie ketogenicznej
Ten sposób żywienia jest bardzo wymagający, więc w miarę możliwości należy korzystać z pełnowartościowych produktów dobrej jakości. Niezbędne są również keto suplementy, które pomogą uzupełnić brakujące substancje odżywcze. Suplementacja na diecie ketogenicznej powinna zacząć się jeszcze przed zmianą jadłospisu, co pozwoli na złagodzenie reakcji organizmu na zmianę sposobu żywienia.
Suplementy na ketozie
Suplementacja na diecie ketogenicznej powinna uwzględniać przede wszystkim te witaminy i minerały, które ze względu na charakter diety nie są dostarczane do organizmu lub są z niego wypłukiwane, jak na przykład elektrolity:
- sód, który pomaga utrzymać równowagę elektrolitową, co zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego,
- potas, który kontroluje pracę mięśni oraz wspiera układ nerwowy,
- magnez wspomagający pracę całego organizmu zapewniając m.in. dobrą koncentrację, spokojny sen, zdrowe kości, a nawet właściwe ciśnienie krwi,
- wapń, który buduje kości, wspiera krzepliwość krwi i regulowanie poziomu hormonów.
Elektrolity na diecie ketogenicznej
Niedobór elektrolitów można uzupełniać przyjmując gotowe produkty zawierające komplet tych mikroelementów. Keto elektrolity mają kluczowe znaczenie szczególnie w pierwszej fazie diety, gdy organizm przestawia się z korzystania z węglowodanów na rzecz tłuszczy. Przyjmowanie elektrolitów pomaga przetrwać ketoadaptację, zmniejszyć zmęczenie, rozdrażnienie, brak koncentracji, bóle głowy oraz pomaga utrzymać prawidłową równowagę elektrolitową w organizmie. Właściwa suplementacja na ketoadaptacji znacznie zmniejsza niedogodności związane z reakcją organizmu na wprowadzone zmiany żywieniowe.
Suplementy na ketozie powinny uwzględniać również niedobór takich składników, jak:
- biotyna (witamina B7) – wspomaga przetwarzanie kwasów tłuszczowych, jest więc istotnym składnikiem diety ketogenicznej,
- kwasy omega-3 – pozytywnie wpływają na pracę mózgu oraz wspomagają pracę oczu oraz serca,
- witamina D – odpowiada za zrównoważony poziom wapnia i fosforanów, który ma wpływ na układ kostny i odporność,
- kwas foliowy (witamina B9) – wspiera układ nerwowy i krwionośny oraz reguluje pracę komórek.
Keto suplementy jako dodatkowe wsparcie organizmu
Suplementacja na ketozie może również być ukierunkowana na wsparcie pracy organizmu dostosowującego się do nowej diety. Kluczowa jest zwłaszcza suplementacja na początku diety ketogenicznej czyli na ketoadaptacji. Przykładem mogą być enzymy trawienne, które pomagają w prawidłowym trawieniu większej ilości tłuszczu, lub olej MTC, źródło tłuszczu dostarczającego organizmowi energii, zmniejszającego apetyt i pomagającego utrzymać organizm w ketozie.
Suplementacja na ketozie tylko pod kontrolą
Jakie suplementy na keto diecie będą najbardziej odpowiednie? Najlepsze są najprostsze rozwiązania, które dopełnią keto jadłospis. Ważne jest, aby wszelkie suplementy keto przyjmować po konsultacji z dietetykiem lub lekarzem. Suplementacja na diecie ketogenicznej musi uwzględniać indywidualne wyniki badań oraz codzienny jadłospis pacjenta i, podobnie jak sama dieta, powinna być planowana we współpracy ze specjalistą.