Coraz więcej kuchni projektowanych jest wraz z wyspą. To trend, który przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych. Czy warto uzupełnić swój dom o wyspę kuchenną?
Trendy w aranżacji wnętrz zmieniają się nieustannie. Obecnie, zamiast ciężkich zabudów kuchennych na wszystkich ścianach, coraz częściej spotykane są kuchnie lekkie, z mniejszą ilością mebli. W takich przestrzeniach często pojawia się także wyspa kuchenna, która daje więcej przestrzeni do dyspozycji.
Czym dokładnie są wyspy kuchenne? Jakie mogą pełnić funkcje? W jaki sposób można wykonać wyspę w kuchni?
Wyspa kuchenna – co to jest?
Pod pojęciem wyspy kuchennej znajduje się taki element umeblowania kuchni, który nie wchodzi w skład zabudowy ściennej, ale znajduje się najczęściej pośrodku pomieszczenia lub też w innym jego miejscu, przy czym nie łączy się z innymi meblami. Stąd też właśnie pochodzi określenie „wyspa”.
Wyspy kuchenne mogą sprawdzić się zarówno w kuchniach otwartych, jak i tych zamkniętych. W kuchni zamkniętej powinna ona znaleźć się w centrum pomieszczenia, w kuchni otwartej, na przykład w aneksie kuchennym, może stanowić przedział pomiędzy strefą kuchni a strefą salonu.
Jaki funkcje może pełnić wyspa kuchenna?
Wyspy kuchenne mogą posiadać różne funkcje, dlatego wtedy, gdy planujemy urządzić kuchnię wraz z takim elementem dodatkowym, warto pomyśleć o tym, do czego może nam służyć.
Im większe rozmiary wyspy kuchennej, tym więcej daje ona możliwości. Najczęściej wyspa stanowi wtedy dodatkową przestrzeń roboczą i umieszcza się na niej element AGD – najczęściej jest to płyta kuchenki. Także można zamontować na niej zlewozmywak kuchenny.
W ten sposób można stworzyć praktyczną przestrzeń, która będzie dawała trójkąt pomiędzy kuchenką, lodówką a zlewozmywakiem. Wtedy korzystanie z kuchni jest jeszcze wygodniejsze.
Oczywiście, wyspa kuchenna jako meble wspiera również przechowywanie. Można wykonać w niej szafki zamknięte do przechowywania produktów spożywczych i innych kuchennych przedmiotów. Także może mieć ona szafki otwarte, w których można umieścić ulubione książki kuchenne, dekoracje, rzeczy, które chcemy mieć pod ręką.
Ponadto wyspa w kuchni może służyć też jako przestrzeń jadalniana – wtedy wystarczy tylko ustawić przy niej wysokie krzesła – hokery, które mają wyższą wysokość niż standardowe taborety.
Jak przygotować wyspę w swojej kuchni?
O zamontowaniu wyspy w kuchni warto pomyśleć już na etapie projektowania wnętrza. W ten sposób będzie można stworzyć idealną przestrzeń do gotowania, sprzątania, spotkań rodzinnych.
Najczęściej wyspa kuchenna jest tworzona na indywidualne zamówienie przez firmy stolarskie wykonujące zabudowę kuchenną na wymiar. Wtedy można idealnie wpasować ją we wnętrze i nadać jej wszystkie potrzebne funkcje.
Tańszym rozwiązaniem jest wykonanie wyspy samodzielnie – można w tym celu wykorzystać gotowe szafki kuchenne, które wystarczy ułożyć przy sobie, odpowiednio wykończyć z tyłu, gdy to konieczne, a także nakryć blatem.
Prostą wyspę kuchenną może stanowić także umieszczony pośrodku kuchni stół z dodatkowymi szufladami lub wózek na kółkach z blatem i przestrzenią do przechowywania.
Więcej ciekawych inspiracji w aranżacji kuchni można znaleźć na blogu: http://stoly-krzesla-net.pl/.