Palniki gazowe do lutowania – uniwersalne narzędzie wykorzystywane w przemyśle

0
1558

Przemysł ciężki to bardzo skomplikowana w branża, która nie miałaby prawa bytu, gdyby nie specjalistyczne narzędzia. Jedne czynności zastępowane są przez maszyny, jednak wiele z nich musi być nadal wykonywane przez człowieka. Ten, aby być nie tylko bardziej precyzyjny, ale i przyspieszać prace, zaczął wykorzystywać specjalne narzędzia. Jednym z nich jest palnik gazowy do lutowania, czyli pewnego rodzaju spawarka, które jednak jest w stanie zrobić dużo więcej.

Co to jest?

Z palnika gazowego do lutowania korzysta się najczęściej w przypadku konieczności wykonywania łączeń różnego rodzaju elementów. W większości przypadków takie realizacje odbywają się na taśmie produkcyjnej, jednak jeżeli mamy do czynienia z większymi elementami, wykorzystywanie robotów nie jest możliwe, wtedy za pracę zabiera się człowiek, który musi być wyposażony w specjalne urządzenie. Palnik gazowy do lutowania wykorzystuje gaz propan-butan. Specjalna dysza podłączona jest do butli z gazem za pomocą kilkumetrowego węża. To, jaki zestaw wybierzemy, musi być uzależnione przede wszystkim od charakteru wykonywanych prac oraz preferencji pracownika, który będzie lutował. Najwcześniej w zestawie z palnikiem gazowym do lutowania znajdziemy różne dysze, specjalne klucze, które pozwolą na skompletowanie zestawu oraz wąż o dostosowanej długości.

Jakie modele palników wyróżniamy?

Na rynku znajdziemy różne modele, w jakich producenci proponują palnik gazowy do lutowania. Jedne będą przeznaczone do małych prac związanych najczęściej z łączeniem elementów maszyn, a inne (większe) do szeroko zakrojonych realizacji związanych z dużymi elementami i konstrukcjami. Korzystanie z palnika gazowego do lutowania jest bardzo wygodne, ponieważ butla z gazem zazwyczaj nie waży zbyt wiele i jest mała i poręczna, dlatego z powodzeniem można zabrać ja ze sobą nawet na pewną wysokość.

Zadbaj o bezpieczeństwo!

Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo. Po pierwsze palnik gazowy do lutowania musi być zestawem złożonym z certyfikowanych części przeznaczonych stricte do takiego użytku. Jest to praca z ogniem i gazem pod dużym ciśnieniem, wiec zapewne są sobie w stanie Państwo wyobrazić, co mogłoby się stać, gdyby względy bezpieczeństwa nie zostały dopilnowane. Dodatkowo palnik gazowy do lutowania to narzędzie dla specjalisty, który zna się na swoim fachu. Jeżeli nigdy nie mieliśmy kontaktu z tego typu sprzętem, lepiej wynająć fachowca lub najpierw odbyć przeszkolenie, w związku z korzystaniem z takiego sprzętu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here