Ból głowy może być rozmaite etiologie; w takich wypadkach choroba uczy się na tle endokrynologicznym. Wedle oficjalnych informacji ma na nią aż 30 proc. chorych z niedoczynnością tarczycy. Ból głowy w jej procesie ma charakter nawracający; jak dotąd nie udało się określić jego patofizjologii. Symptom wtóruje także stanom zapalnym gruczołu tarczowego oraz pojawia się w chorobach przytarczyc. Najnowsze analizowania pokazują, że ludzie mający na migreny i kolejne uciski głowy są w większym stopniu narażeni na niedoczynność tarczycy. Tarczyca jest toż gruczoł u podstawy szyi, jaki jest częścią układu hormonalnego. Hormony tarczycy kontrolują szybkość wielu funkcji organizmu, w tym także tempo pracy serca, jak i spalania kalorii. Wedle naukowców z University of Cincinnati College of Medicine niedoczynność tarczycy występuje wówczas, jeśli organizm nie wytwarza właściwej ilości hormonu tarczycy. Może to skutkować wahania nastroju, wzmocnienie wagi ciała, utratę włosów, zmęczenie, zaparcia i nieregularne cykle miesiączkowe. W wykonanym przez nich badaniu wzięło udział ponad 8400 osób. Ochotnicy byli nadzorowani przez 20 lat jako część projektu monitoringu medycznego. Badacze stwierdzili, że osoby z występującymi wcześniej schorzeniami bólowymi głowy, takimi jak klasterowy lub napięciowy ucisk głowy, obarczone były o 21 procent wyższym ryzykiem nastąpienia niedoczynności tarczycy, a ryzyko zachorowania u osób z bólami migrenowymi powiększało się o 41 procent.
Ucisk głowy a tarczyca: niedoczynność gruczołu tarczowego
Tarczyca to mały organ, jaki wybiera się u podstawy szyi. Wykonana jest z dwóch płatów, które łączy cieśń. Gruczoł tarczowy odpowiada za produkcję i tworzenie trijodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). Hormony te zupełnie wpływają na prace większości tkanek, normują procesy metaboliczne i usprawniają wytwarzanie ciepła, czyli termogenezę. Czynność tarczycy zależy od przysadki mózgowej, a konkretnie – od produkowanego przez nią hormonu tyreotropowego (TSH), który pobudza gruczoł tarczowy do pracy.
Szacuje się, iż chociażby co trzeci chory z niedoczynnością gruczołu tarczowego może narzekać z względu bólu głowy. Choroba niejednokrotnie ma formę długotrwałą i ustępuje po ok. 2 miesiącach (po wdrożeniu kuracji hormonalnej). Ucisk głowy w tym faktu ma charakter ciągły, obustronny (bez uczucia pulsowania, tętnienia). Przejawia się zwykle w ciągu kilkorgu tygodni po zaobserwowaniu innych, charakterystycznych objawów niedoczynności tarczycy. Znajduje się również, że niedoczynność gruczołu tarczowego może zwiększać choroby towarzyszące migrenie. Jeszcze nie udało się wyjaśnić, w który sposób patologie w obrębie tarczycy działają i składają się z uciskiem głowy.
Kłopoty endokrynologiczne i uciski głowy
Warto zaznaczyć, że ucisk głowy nie należy do objawów charakterystycznych dla nadczynności tarczycy. U chorych z taką dolegliwością należy zatem zastosować postępowanie diagnostyczne, które pozwoli określić inne potencjalne etiologie kłopotu. Poza owym ucisk głowy występuje czasem u pacjentów z tyreotoksykozą, czyli zespołem objawów klinicznych związanych z nadmiarem hormonów tarczycy w organizmie, które wpływają na poziomie tkankowym. Ucisk pojawia się w okolicy oczodołu, dochodzi do porażenia mięśni odpowiadających za ruch gałki ocznej oraz do wytrzeszczu (tzw. zespół Meansa).