Nieżyt nosa, określany powszechnie mianem kataru, może mieć bardzo mnóstwo rozmaitych etiologii. Niezależnie jednak z tego, co go spowodowało, zazwyczaj jest on w mniejszym czy większym stopniu dokuczliwy. Na wesele są już liczne rozwiązania, które umożliwiają szybko i efektywnie uporać się z tę dolegliwością. Krople, aerozole, oraz może pastylki na katar? Sprawdźmy, po co należałoby sięgnąć, gdy nieżyt nosa atakuje.
Które są objawy nieżytu nosa?
Niezależnie od tego, co jest etiologią kataru, jego najczęstszymi sygnałami są: uporczywe kichanie, mniej bądź bardzo wodnisty wyciek z nosa, odczucie zatkania nosa, zaczerwienienie i świerzbienie w jego strefie. W zależności od etiologii i poziomu nasilenia kataru, mogą towarzyszyć mu także inne sygnały, jak m.in. spływanie wydzieliny po bocznej ścianie gardła, odczucie świądu oraz drapania w życiu, a również objawy ogólne, jak zmęczenie i słabsze usposobienie.
Skuteczny sposób na katar – jak udrożnić nos?
Katar, szczególnie ten o podłożu alergicznym, należy leczyć, bo zaniechanie może doprowadzić m.in. do nawracającego zapalenia zatok, oraz nawet do rozwoju astmy. Za zwłaszcza dobre środki, jakie zwalczają przykre objawy kataru, znajduje się obecnie glikokortykosteroidy donosowe . Są one zwłaszcza pod taką metodą jak aerozol na katar. Likwidują obrzęk błony śluzowej nosa i ograniczają ilość wydzieliny, gwarantując tym jednym komfort, ale ich funkcjonowanie jest szczególnie odczuwalne dopiero po blisko 7-10 dniach, można je wykorzystywać długotrwale, natomiast zgodnie z poleceniami lekarza. Kolejną grupą środków są środki przeciwhistaminowe, jakie łatwo niwelują świąd i kichanie. Pośród leków tego typu odnajdziemy także pastylki na katar¸ jak również donosowe krople na katar.
Na katar – krople, żele i spray do nosa
Podstawą leczenia kataru jest stosowanie środków obkurczających naczynia błony śluzowej nosa i ułatwiających drożność dróg oddechowych, oraz to przywracających swobodę oddychania. Krople na katar, żele oraz spray do nosa to zwłaszcza wykorzystywane środki donosowe wykorzystywane w swym usuwaniu kataru. Gdy zastanawiamy się, co jest podatne na katar, należałoby postawić na środki będące w naszym składzie takie podstawy jak ksylometazolina, oksymetazolina, nafazolina, tetryzolina i tymazolina. Powodują one wielkie i ciągłe zniesienie przekrwienia , wysięku oraz obrzęku nosa w stanach zapalnych i uczuleniowych. Polecane są zwłaszcza formy sprayów do nosa, ponieważ oddziałują na większą przestrzeń i nie spływają do gardła. Natomiast po za częstym i za dużym wykorzystywaniu tego sposobu środków na zatkany nos dochodzi do wysuszenia i zniszczenia błony śluzowej nosa oraz rozwoju uzależnienia i występowania tzw. efektu z odbicia, zatem wtórnego, polekowego nieżytu nosa (rhinitis medicamentosa). Dostrzega się wówczas nabrzmienie śluzówek i powtórne zatkanie nosa oraz pojawienie się kataru polekowego. Z tego powodu takie sposoby na katar nie powinny być stosowane nieprzerwanie dłużej aniżeli 3–5 dni, zwłaszcza bez porozumienia ze lekarzem.