Oglądając telewizję, można bardzo łatwo zauważyć, iż bloki reklamowe są przepełnione spotami dotyczącymi suplementów diety. Można je kupić bez recepty, są powszechnie dostępne, a ich cudowne działanie dotyczy zarówno usuwania nadmiaru wody w organizmie jak i zmniejszenia kwasowości organizmu.
Polska jest krajem europejskim o najbardziej zróżnicowanym rynku suplementów diety, w krajach sąsiednich raczej należą do rzadziej stosowanych specyfików.
Czym tak naprawdę są suplementy diety?
Przede wszystkim należy podkreślić, że suplement diety nie jest w żadnym wypadku lekiem i poprzez jego przyjmowanie nie uzyskamy efektów takich jak przy spożyciu lekarstw. Jest to produkt spożywczy, o niskiej zawartości substancji odżywczych, często wzbogacany o witaminy i mikroelementy.
Mimo, że produkty te nie mają działania leczniczego, należy bardzo uważać decydując się na ich spożycie. Nadmiary niektórych witamin czy tez mikroelementów mogą niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia niektórych chorych, a nawet nasilić dolegliwości.
Decydując się na suplementy diety podczas ciąży, przed spożyciem należy zapoznać się dokładnie z opisami zawartymi na ulotkach. Nie każdy bowiem suplement diety, podobnie jak lek, nie jest wskazany dla kobiet w ciąży. Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja lekarska. Lekarz prowadzący ciążę, zna wyniki badań kobiety ciężarnej i jedynie on może wyrazić obiektywną opinię na temat słuszności spożywania jakiegokolwiek suplementu w trakcie trwania ciąży.
Nie tylko kobiety w ciąży powinny uważać na suplementy diety. Samoleczenie nigdy nie jest dobrym pomysłem, można w ten sposób bardziej sobie zaszkodzić niż pomóc. Powinny o tym pamiętać przede wszystkim osoby, które są w trakcie leczenia farmakologicznego lub są pod stałą opieką lekarską.
Suplementy diety nie zawierają w swoim składzie żadnych substancji leczniczych, wobec czego nie są pod kontrolą nadzoru farmaceutycznego. Przyjmowanie suplementów może jedynie uśpić czujność pacjenta, który spożywając suplementy będzie sądził, że pewne schorzenia go nie dotyczą.

witalnamama.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here