Beta-karoten, znany inaczej jako witamina A, to organiczny związek chemiczny stosowany jako lek na choroby związane ze wzrokiem, czy też skórą. Jest również stosowany przy zwalczaniu trądziku, opóźnia występowanie zmarszczek i wzmacnia odporność.

Beta-karoten – występowanie właściwości i działanie beta-karotenu
Beta-karoten należy do grupy tzw. karotenoidów, czyli czerwonych, żółtych i pomarańczowych barwników roślinnych. Jest to również prowitamina, która dzięki pomocy enzymów wątrobowych i przy współpracy nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wchłaniają beta-karoten; wytwarza witaminę A w organizmie.
Beta-karoten można spotkać przede wszystkim w różnego rodzaju żywności. Najbardziej popularnym warzywem, w którym występuje beta-karoten jest marchew, ale można go znaleźć również w innych pomarańczowych, jak i czerwonych warzywach i owocach, w tym np: dyniach, brzoskwiniach, papryce, pomidorach, ale również znajduje się on w warzywach i owocach, w których barwa karotenu przybrała barwnik zielony. Są to np: brokuły, sałata, szpinak, czy fasolka szparagowa.
Beta-karoten najbardziej znany jest ze wspomagania skóry podczas opalania. Nie tylko chroni przed powstawaniem plam i przebarwień skóry, ale jest również swego rodzaju filtrem przeciwsłonecznym, którego zadaniem jest zmniejszenie ryzyka poparzenia skóry.
Nieco mniej znanymi właściwościami beta-karotenu są jego procesy oksydacyjne, które hamują procesy nowotworowe. Według badań beta-karoten zmniejsza ryzyko występowania takich nowotworów jak: rak krtani, przełyku, jamy ustnej, czy pęcherza moczowego.
Jednak beta-karoten zapobiega nie tylko nowotorom, może również pomagać w walce z chorobami serca. Beta-karoten obniża poziom cholesterolu i jego odkładanie się w tętnicach, dzięki czemu może zapobiegać miażdżycy. Jego działanie może również zapewniać ochronę przed zawałami, czy udarami mózgu.
Beta-karoten jest również odpowiedzialny za poprawę wzroku. Witamina A pomaga widzieć w półmroku i zmniejsza ryzyko występowania plamki żółtej.

sztukapielegnowania.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here