Wady wrodzone serca u dzieci mogą być wykryte już na wczesnych etapach ciąży. Są jednocześnie jedną z najczęstszych przyczyn zgonów u niemowląt. Przyczyną wady wrodzonej serca u niemowlęcia są nie tylko geny, ale i palenie papierosów w czasie ciąży czy spożywanie alkoholu, a także przyjmowanie niektórych leków i niedobór kwasu foliowego.
Jakie są najczęstsze wady wrodzone serca u dzieci?
Najczęściej, bo aż w 20% przypadków wadą jest ubytek w przegrodzie międzykomorowej serca (VSD) oraz ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej serca (ASD). Obie te wady zazwyczaj zarastają w ciągu pierwszych dwóch lat życia. Kolejną wadą, która często występuje jest przetrwały przewód tętniczy Botalla (PDA), powstaje wtedy, gdy naczynie krwionośne, które zaopatruje płód w tlen w czasie ciąży, nie ulega zamknięciu po narodzinach. Jest to poważna wada, ponieważ może prowadzić do uszkodzenia płuc i serca. Około 10% wad serca to koarktacja aorty (CoA), czyli zwężenia naczyń krwionośnych powodujące niedotlenienie i gorszy rozwój niektórych narządów. Często występuje też krytyczne zwężenie zastawki pnia płucnego (PS) oraz krytyczne zwężenie zastawki aorty (AS). Ta ostatnia wada bardzo rzadko powstaje jako wada wrodzona. U ponad 10% dzieci może pojawić się tetralogia Fallota (ToF), która jest bardzo poważną wadą, mogącą prowadzić do śmierci. Polega na powstaniu ubytku w przegrodzie międzykomorowej, przerośnięciu prawej komory serca, zwężeniu tętnicy płucnej i przesunięciu aorty. Wymaga bardzo zaawansowanych, kilkuetapowych operacji, i jest najgroźniejszą wrodzoną wadą serca u niemowląt. Dużo rzadziej, bo jedynie w 2-7% przypadków może pojawić się zespół niedorozwoju lewego serca (HLHS), czyli wada związana z niedorozwojem lewej strony serca – komory, zastawek, przedsionków.
Wrodzone wady serca u niemowląt występują dość często. Około 1% niemowląt rodzi się z mniej lub bardziej poważną wadą serca. Niektóre z nich nie wymagają interwencji chirurgicznej i zanikają w ciągu kilku pierwszych lat życia, inne mogą być przyczyną zgonu we wczesnym dzieciństwie.

uroda.info.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here