pelargonia

Aż trudno sobie wyobrazić balkony i tarasy bez ich kolorowych kwiatów. Pelargonie są naprawdę wspaniałą ozdobą! Nie trzeba co roku kupować nowych sadzonek, wręcz przeciwnie – rośliny można przezimować, a następnie pobrać z nich sadzonki wierzchołkowe, by uzyskać wiele nowych egzemplarzy. Sprawdź, jak to zrobić!

Rozmnażanie pelargonii z sadzonek wierzchołkowych

Istnieją co najmniej trzy sposoby na rozmnażanie pelargonii, ale pobranie i ukorzenienie sadzonek wierzchołkowych jest najłatwiejszym i najszybszym z nich wszystkich. Metoda jest naprawdę błyskawicznie i zawsze się udaje. Sadzonki pobiera się wczesną wiosną – najczęściej w połowie lutego, z przezimowanych roślin. To nowe przyrosty, które przybyły przez zimę, jeszcze niezdrewniałe i zielone. Łatwo się ukorzeniają i bardzo szybko się przyjmują.

Pobranie sadzonek przeprowadza się za pomocą ostrego nożyka albo sekatora. Należy wykonać jedno sprawne i szybkie cięcie, by łodyga nie była zniszczona czy poszarpana. Cięcie wykonuje się w miejscu łączenia starego, zdrewniałego pędu z młodym, zielonym i soczystym. Najlepiej przyjmują się sadzonki o długości 5-10 cm. Należy usunąć z nich dolne liście, ponieważ mogą osłabiać młodą roślinkę i spowalniać proces wytwarzania systemu korzeniowego.

Jak rozmnożyć pelargonie?

Tak przygotowaną sadzonkę można ukorzeniać na dwa sposoby – umieścić ją w wodzie lub od razu w odpowiednio przygotowanym podłożu. W obu przypadkach na początku warto odwiedzić sklep ogrodniczy i zaopatrzyć się w niewielkie doniczki (na przykład wielodoniczki do rozsadników), keramzyt do zrobienia warstwy drenażu, ziemię do kwiatów doniczkowych lub torf.

Ukorzenianie w wodzie jest błyskawicznie. Końcówkę sadzonek zanurza się w ukorzeniaczu, a następnie w niewielkim słoiczku z wodą. Po 2-3 tygodniach powinny pojawić się korzonki, wtedy można już wysadzić roślinę do podłoża – torfu z piaskiem lub ziemi doniczkowej. Warto od razu wybrać większą doniczkę, ponieważ pelargonie błyskawicznie wytwarzają korzenie i w niewielkim pojemniku może być im po prostu za ciasno.

Pobrane sadzonki wierzchołkowe, po zanurzeniu w ukorzeniaczu, możesz także posadzić od razu w podłożu. Do tego celu można użyć wielodoniczek – do każdego otworu włożyć jedną odnóżkę pelargonii. Sadzonkom należy zapewnić odpowiednie warunki, temperaturę około 20 stopni Celsjusza i średni poziom wilgotności, trzeba je także regularnie podlewać lub zraszać. Po 2-3 tygodniach rośliny powinny być już ukorzenione. Należy przesadzić je do średniej wielkości doniczek. Po około 8 tygodniach pelargonie już kwitną i możesz cieszyć się ich pięknymi kwiatami na balkonie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here