Pomoc rady prawnego

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że adwokat i radca prawny zajmują się tym samym. I tak jest w istocie, jednak między tymi dwoma zawodami istnieją pewne różnice. Zarówno adwokat, jak i radca prawna udzielają porad prawnych. Radca prawna może pracować na umowę o pracę, adwokat świadczy usługi pod szyldem działalności gospodarczej lub jako wspólnik firmy adwokackiej. Dodatkowo adwokat pełni funkcję obrońcy w sprawach karnych.

Coraz więcej osób korzysta z pomocy radcy prawnego. W jakich sytuacjach można się do niego zwrócić?

W każdej sytuacji, która wydaje nam się niezgodna z prawem, możemy zasięgnąć porady prawnej. Przykładowo nieznajomość prawa pracy przyczynia się do tego, że wielu pracowników jest wykorzystywanych przez pracodawców. Radca prawny w Gdyni rozwieje wszelkie wątpliwości związane z zatrudnieniem i punktami umowy.

W sprawach o wykroczenia radca prawny może również pełnić funkcję pełnomocnika przed sądem lub urzędem. Kim jest pełnomocnik? To osoba, która reprezentuje stronę procesową w sądzie lub placówce administracyjnej. W postępowaniu karnym może występować jako oskarżyciel prywatny lub posiłkowy uboczny.

Radcy prawni Gdynia są konieczni, gdy występuje się do Sądu Najwyższego, składa skargę konstytucyjną lub występuje przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.

W sytuacji, w której radca prawny nie jest zatrudniony na umowę o pracę, musimy podpisać z nim umowę o zastępstwo prawne, która podobna jest do umowy zlecenie. W takim dokumencie jasno określamy zakres czynności, jakie będą należeć do radcy oraz jego wynagrodzenie za wykonaną pracę.

W dobie internetu i szerokiego dostępu do informacji wielu ludzi zadaje sobie pytanie, czy warto korzystać z usług radcy prawnego? Według powszechnej opinii cennik pomocy prawnej zdaje się bardzo wysoki. Nie jest to do końca prawdą, a wręcz przeciwnie – nieskorzystanie z fachowej porady może skutkować wysokimi nakładami finansowymi. Należy pamiętać, że polskie prawo jest zawiłe i skomplikowane, a przeciętny obywatel często nie jest świadomy swoich praw.

W razie wątpliwości zaleca się więc kontakt z radcą prawnym radcaprawny-trojmiasto.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here