Nieekologiczny kubek jednorazowy do kawy

Kawa stała się napojem, bez którego wielu ludzi nie wyobraża sobie dnia, czy nawet godziny. Powstało i wciąż pojawia się wiele nowych sieci, proponujących ten napój, będący zastrzykiem energii. Jednak czy kubki papierowe na kawę to dobry pomysł, zwłaszcza pod względem zmian klimatycznych i rosnących gór odpadów?

Kubki papierowe – czy jest ekologiczny?

Mogłoby się wydawać, że kubki papierowe jak najbardziej wpisują się w opakowania, które można poddać recyklingowi. Nic bardziej mylnego – okazuje się, że typowy kubek papierowy jest powlekany polietylenem, dzięki któremu opakowanie to jest wodoodporne. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby udało się łatwo rozdzielić papier i dodany związek, ale jest to wręcz niemożliwe. Tym samym nie można powiedzieć, by typowe kubki papierowe do kawy były ekologiczne.

Kubek jednorazowy do kawy – dlaczego wciąż jest w użyciu?

Skoro kubek jednorazowy do kawy nie jest ekologiczny, dlaczego kawiarnie, w tym te najbardziej znane, oferują swój napój właśnie w takim opakowaniu? Odpowiedź nie jest taka prosta – przede wszystkim same kawiarnie stosują pewien rodzaj dezinformacji, umieszczając na ściance kubka znaczek, czy napis, że później trafia do recyklingu. Być może właściciele kawiarni nie są świadomi tego, że tak się nie dzieje. Inną możliwością jest to, że nie tak łatwo od razu zmienić pewne przyzwyczajenia tak kawiarni, jak i ich klientów.

Kubek do kawy na wynos – czy to dobry pomysł?

Jeśli typowe papierowe kubki nie zdają egzaminu, idealną alternatywą dla nich będzie kubek do kawy na wynos. Wciąż jednak niewiele kawiarni zdecydowało się na proponowanie takich właśnie opakowań. Powodem może być oczywiście koszt, jaki wiąże się z zakupem kubka wielokrotnego użytku. Z drugiej strony pojawiają się nieśmiało inicjatywy, by smakosze kawy przychodzili do kawiarni ze swoim kubkiem.

Kubki do kawy – jakie są perspektywy na przyszłość?

Prawda jest taka, że problem rosnącej góry opakowań po wypitej kawie jest nader naglący. Codziennie wyrzuca się w samej Wielkiej Brytanii kilka milionów takich kubków dziennie, co jest wręcz porażające, jeśli weźmie się też pod uwagę to, że kawę pija się w wielu krajach każdego dnia. Eksperci są zdania, że aby coś mogło się niebawem zmienić w tej kwestii, potrzebna jest publiczna presja, jaką trzeba wywrzeć na właścicieli kawiarni. Jednak czy faktycznie musi dojść do takich nacisków, żeby w dość prosty sposób udało się przekonać klientów do zmiany swoich codziennych przyzwyczajeń? Tak naprawdę wystarczy jedynie umieścić informację w widocznym miejscu, gdzie serwuje się kawę, że na przykład otrzyma się tańszą kawę, jeśli zamówi się ją w swoim kubku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here