mięta

Mięta jest jednym z łatwo dostępnych ziół, które często hodujemy w ogrodzie, na balkonie lub po prostu w doniczce w kuchni. Warto sięgnąć zarówno po świeżą i przygotować z niej nalewkę albo likier, jak i po suszone liście, z których przyrządzi się cenny napar. Podpowiadamy, na co mięta może pomóc, a także jak łatwo można samodzielnie zrobić proste preparaty – likier i nalewka z mięty przyniosą ulgę w razie problemów z trawieniem.

Rodzajów mięty jest wiele – pieprzowa oraz cytrynowa są najpopularniejsze i od wielu lat stosuje się je w ziołolecznictwie. Warto regularnie pić napar z mięty, gdyż to zioło o pięknym zapachu może pomóc w przypadku licznych dolegliwości. W warunkach domowych można też przygotować leki z domowej apteki – jak nalewka miętowa lub likier – ale są one dostępne także w aptekach i sklepach zielarskich. Poniżej przedstawiamy jej podstawowe właściwości.

Mięta dobra nie tylko na trawienie

Świeża i suszona mięta była ceniona już w czasach starożytnych – jej liście były powszechnie używane do produkcji między innymi olejku eterycznego, a także leczenia poparzeń czy na wspomaganie trawienia. Mięta nadal cieszy się popularnością – wiele osób ceni po prostu jej smak i aromat i wypija ją dla przyjemności, inni zaś sięgają po nią ze względu na jej korzystne właściwości.

Napar z jej liści pomaga głównie w przypadku problemów żołądkowych i trawiennych – trzeba zalać wrzątkiem łyżeczkę suszonej mięty. Mięta lekarska poprawi również pracę jelit, co ma znaczenie podczas walki z nadwagą. Mięta jest szczególnie ceniona przez zwolenników leczenia naturalnego – napar czy nalewka z mięty pomagają nie tylko na trawienie.

Korzystne właściwości mięty, czyli co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Lista właściwości leczniczych tego zioła jest imponująco długa. Liście mięty zawierają między innymi magnez, fosfor, żelazo, witaminę A i B3, a także liczne przeciwutleniacze i kwasy fenolowe, dlatego napar, likier lub nalewka miętowa pomagają w ukojeniu bólu brzucha.

Ponadto mięta pomaga w przypadku wzdęć i działa rozkurczowo. Wiele kobiet chętnie popija ją także na silne i uporczywe bóle menstruacyjne. Służy jako środek przeciwbólowy, udrażnia drogi oddechowe, działa wykrztuśnie oraz przyspiesza proces gojenia ran. Wykazuje też działanie moczopędne, sprawiając, że toksyny szybciej są usuwane z organizmu.

Nalewka z mięty i spirytusu

Likier czy nalewkę można kupić w sklepach zielarskich lub samodzielnie przygotować w domu. Wystarczy włożyć do szklanego naczynia około 10 gałązek świeżej mięty pieprzowej i wlać do niej pół litra spirytusu 70 proc. Teraz zakręć słoik i odstaw go w ciemne i chłodne miejsce na dwa tygodnie.

Przygotuj też syrop cukrowy – wystarczy zmieszać 150 g cukru oraz 200 ml wody. Po upływie dwóch tygodni zlej powstały macerat i zmieszaj go z syropem cukrowym – gotowa nalewka miętowa powinna przez około 2-3 miesiące poleżeć w piwnicy lub innym suchym i ciemnym miejscu. Równie łatwy do przygotowania jest likier z mięty, nalewka z mięty i wódki żytniej oraz inne domowe preparaty lecznicze.

[Głosów:2    Średnia:1.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here