Limanowa uważana jest za jedno z piękniejszych miast w Małopolsce. Turyści, którzy odwiedzą tę miejscowość, z pewnością nie będą żałować. Położenie we wschodniej części Beskidu Wyspowego jest Limanowa ważnym ośrodkiem turystycznym oraz miejscem pielgrzymkowym.
Dawniej Limanowa dobrze rozwijała się jako ośrodek handlowy, jednak burzliwe wydarzenia historyczne utrudniły jej dalszy rozwój. Szczególnie trudny okazał się dla miasta wiek XVII, ciężko było również w okresie zaborów. Krwawe walki w okolicach miasta toczyły się w 1914 roku, o czym do dnia dzisiejszego przypominają liczne nekropolie żołnierskie – tak liczne w okolicy. Ciężką próbą dla miasta był także okres okupacji hitlerowskiej. W jej czasie zginęli niemal wszyscy zamieszkujący w mieście Żydzi. Mieszkańcy Limanowej dzielnie walczyli z okupantem, zaś samo miasto stało się ważnym ośrodkiem ruchu oporu. Wiele zasług w czasie II wojny światowej mieli miejscowi nauczyciele, zaś Limanowa w okresie wojny uchodziła za jeden z najważniejszych i najlepiej zorganizowanych ośrodków tajnego nauczania.
Dziś Limanowa jest ważnym ośrodkiem turystycznym i pielgrzymkowym. Można tu zwiedzić ciekawe Muzeum Regionalne, które mieści się w dawnym Dworze Marsów oraz sanktuarium, którego wizytówką jest potężna bryła kościoła parafialnego, wzniesionego w miejscu poprzedniego, drewnianego kościółka w początkach XX stulecia. Główny przedmiot kultu, gotycka pieta z XV wieku, znajduje się w ołtarzu głównym. To właśnie do niej pielgrzymują tu wierni z okolicznych miejscowości oraz dalszych regionów kraju.

restandsleep.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here