W odległości zaledwie 6 km od Pucka, nad malowniczą Zatoką Pucką, znajduje się niewielka miejscowość, o której już przed wiekami wspominano w źródłach jako o ważnej osadzie rycerskiej. To Rzucewo – jedna z ciekawszych i chętniej odwiedzanych przez turystów i łowców ciekawostek wszelkiego rodzaju miejscowości na Kaszubach. Cennym zabytkiem, dzięki któremu Rzucewo stało się znane, jest tutejszy pałac. Co warto wiedzieć na temat Rzucewa przed przyjazdem w to miejsce?

Rzucewo jako miejscowość może pochwalić się długą historią. Pierwsze wzmianki o tej rycerskiej osadzie pojawiają się już w dokumentach z XII stulecia, kiedy to miejscowość była własnością książąt pomorskich. W swej długiej historii Rzucewo należało również do Krzyżaków, było też prywatną własnością starosty puckiego Ernesta Wejhera. Wieś ta należała również do Radziwiłłów oraz rodu Sobieskich, a ostatnimi właścicielami tej miejscowości byli członkowie rodziny von Below.

Po dawnych panach zachowała się w Rzucewie po dziś dzień cenna pamiątka. To neogotycki pałac, który swą obecną formę przybrał w XIX wieku. Ta ciekawa budowla stoi na wysokiej skarpie w niewielkiej odległości od brzegu Zatoki Puckiej. W jego neogotyckiej bryle wyróżniają się dwie wieże, natomiast zamkowe skrzydła wykończone są typowymi dla architektury neogotyckiej blankowaniami. Zabudowania pałacowe otoczone są pięknym parkiem, który swą obecną formę uzyskał w pierwszej połowie XIX wieku.

beautifulnight.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułEgzamin kat. B
Następny artykułVolkswagen Sharan

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here