Kancelaria notarialna

Pomoc prawna bywa wsparciem w wielu sytuacjach, od spraw administracyjnych, przez sprawy sądowe czy dotyczące zatrudnienia. Bywają też takie okoliczności, w których kontakt z prawnikiem jest wręcz wymagany: niektóre dokumenty muszą zostać poświadczone przez notariusza, by zyskały moc prawną. Jakich akt to dotyczy? Kiedy trzeba odwiedzić notariusza?

Kiedy należy zgłosić się do notariusza?

Notariusz to jeden z zawodów prawniczych. Kojarzony z prestiżem, ale i owiany tajemnicą – wiele osób nie do końca potrafi wskazać, czym dokładnie zajmuje się notariusz i kiedy warto, a kiedy wręcz należy skorzystać z jego usług.Krótko mówiąc, notariusz to osoba odpowiedzialna za sprawdzanie i potwierdzanie wielu ważnych dokumentów. Jego podpis jest niezbędny na akcie sprzedaży czy kupna, na dokumencie poświadczającym darowiznę, na testamencie czy intercyzie. Kancelarię notarialną odwiedza się także wtedy, kiedy chce się zdobyć prawomocne pełnomocnictwo – tylko to udzielone w obecności notariusza jest prawnie obowiązującym.

Gdzie szukać dobrego notariusza?

Większość osób nie korzysta z usług notariusza zbyt często. Zwykle poszukiwania notariusza zaczynają się, kiedy ktoś planuje kupno czy sprzedaż mieszkania albo chce przekazać komuś darowiznę. Coraz więcej osób decyduje się również na sporządzenie testamentu. Gdzie się wtedy zgłosić? Najlepiej zacząć od przejrzenia bazy działających w pobliżu kancelarii notarialnych. Te znajdują się w każdym średnim i większym mieście. Kancelaria notarialna może należeć do jednego notariusza lub skupiać kilku specjalistów. Im lepsza jej renoma, tym zwykle wyższy poziom świadczonych usług.

Która kancelaria notarialna będzie najlepszym wyborem?

Poszukiwania kancelarii notarialnej nie muszą być zmorą. Warto podpytać o opinię rodzinę czy znajomych – ktoś na pewno korzystał już z usług notariusza i będzie mógł polecić zaufanego specjalistę.Inna możliwość to dokładne zapoznanie się z ofertą kancelarii: rodzajem świadczonych usług, cennikiem. Warto zapytać także o doświadczenie notariusza czy przewidywany termin zajęcia się sprawą. Wskazówką będą pozytywne opinie innych klientów. Może się zdarzyć, że notariusza wskaże druga strona – np. osoba, od której kupuje się mieszkanie czy osoba, która chce przekazać pełnomocnictwo.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy notariusz-bydgoszcz.com.pl.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here