Pomoc w pozyskiwaniu krowiego mleka

Hodowla krów jest wciąż zajęciem popularnym i dochodowym. W wielu krajach krowy wykorzystywane są do produkcji mleka, a także wytwarzanych na jego bazie serów, jogurtów oraz innych produktów zaliczanych do grupy nabiału. Mleko jest ważnym elementem diety wielu osób, zwłaszcza dzieci i młodzieży. Ponieważ produkcja mleka może być mniej lub bardziej efektywna, w zależności od wykorzystanego sprzętu oraz sposobu zorganizowania przebiegu pracy, warto dokładnie przyjrzeć się temu zagadnieniu. Poniżej wgryzamy się w ofertę produktów dedykowanych do hodowli krów, a dokładnie — do pozyskiwania krowiego mleka. Podpowiadamy jakie modele warto wybrać, jakimi kryteriami warto się kierować oraz jak odnaleźć urządzenie pasujące do Twoich oczekiwań i planów. 

Technologia pomocna w pozyskiwaniu mleka — i nie tylko 

Organizacja hodowli nie jest łatwa, gdyż wymaga dostępu do dużej powierzchni, terenu wypasowego oraz zaaranżowania zestawu odpowiednich urządzeń. Wśród tych podstawowych znajdują dojarki, które pomagają zastąpić pracę ręczną. Dojarki pracują w dużym stopniu automatycznie, wydobywając mleko z krowich wymion oraz transportując je do zbiornika. Sama dojarka nie jest oczywiście w stanie wykonywać wszystkich potrzebnych zadań, dlatego jej działanie uzupełniają akcesoria i urządzenia dodatkowe. Nie obejdzie się między innymi bez wężyków, odpowiedzialnych właśnie za transport mleka do odpowiednich komór. 

Ważne są także separatory, niezwykle pomocne w czasie codziennego pozyskiwania mleka. Separatory mają za zadanie wytrącać komórki somatyczne z uzyskanego płynu. Dzięki temu jakość mleka ulega poprawie, a ilość komórek macierzystych zostaje ograniczona. Ich obniżona ilość nie wpływa negatywnie na jakość mleka ani na zawartość składników odżywczych. Wielu hodowców sięga także po specjalny manometr, który wykorzystuje się w pomiarze ciśnienia cieczy. 

Pulsatory do dojarek — kluczowy element każdej dojarki 

By dojarka mogła wykonywać swoją pracę — czyli zasysać mleko z krowichwymion — potrzebny jest istotny komponent, nazywany pulsatorem. Ma on bezpośredni wpływ na wydajność całego procesu dojenia, czyli na ilość uzyskiwanego mleka. Ponadto, dobrze dobrany pulsator do dojarki może skrócić czas potrzebny do wydojenia danej krowy. 

Pulsatory mogą pracować z różnym stopniem intensywności oraz przy wykorzystaniu różnych programów działania. Popularnym wyborem są dojarki wyposażone w pulsatory pracujące przemiennie. Jak wskazują specjaliści zootechnicy, to właśnie pulsacja przemienna okazuje się najbardziej wydajna i gwarantuje wysoce sprawny przebieg całego procesu doju. Warto podkreślić, że pulsatory należy regularnie oczyszczać z odkładającego się na ich powierzchni brudu. Najczęściej, producenci pulsatorów zalecają ich czyszczenie co każde 3 miesiące, w okresie użytkowania. 

Warto też wspomnieć o konstrukcji pulsatora, który powinien być urządzenie wytrzymałym i odpornym na różne warunki użytkowania. Polecamy sięgać przede wszystkim po pulsatory wykonane ze stali nierdzewnej, o wysokim poziomie odporności na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Sprzęt taki można wykorzystywać przy bardzo intensywnej pracy, nawet przez wiele godzin bez przerwy. Pulsatory metalowe zachowują przy tym swoje właściwości konstrukcyjne oraz technologiczne, oferując sprawne działanie przez cały czas przydatności do użycia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here