Jaka karta pamięci do aparatu

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów kart pamięci do różnych urządzeń. Liczba rodzajów i parametrów może być nieco przytłaczająca, jednak zdecydowanie warto zorientować się, co określają poszczególne oznaczenia. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze karty do aparatu fotograficznego.

Karta pamięci microSD czy SD? Najpopularniejsze nośniki

Obecnie w przypadku aparatów fotograficznych najpopularniejszym nośnikiem dodatkowym jest karta SD, a właściwie jej unowocześniony standard – SDHC lub SDXC. Poszczególne modele różnią się między sobą przede wszystkim pod względem pojemności, prędkości zapisu oraz odczytu, a także wytrzymałości. Chcąc wybrać jak najlepszy sprzęt, warto skupić się na najnowszej wersji standardu SD. W przypadku kart SDXC maksymalna możliwa pojemność wynosi aż 2 TB, choć oczywiście rozwiązania tego rodzaju są bardzo drogie. Warto jednak pamiętać, że nawet przy mniejszej ilości miejsca na dane, na przykład wśród popularnych kart 128 czy 256 GB, zyskujemy dostęp do wielu ulepszeń skupiających się na szybkości przesyłu danych. Przykładem takich kart mogą być produkty z linii Samsung EVO Plus, które dzięki kilku dostępnym wariantom pojemności mogą być stosowane zarówno do amatorskiej, jak i zawodowej fotografii.

Jaka karta pamięci do aparatu będzie odpowiednia dla profesjonalistów? Powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na szybkość zapisu – poszczególne wartości opisują odpowiednie kategorie klasyfikacji Speed Class, UHS Speed Class oraz Video Speed Class. W przypadku nagrywania filmów w wysokiej rozdzielczości warto zainwestować w kartę klasy co najmniej U3 lub V30.

Karta pamięci micro SD sprawdzi się doskonale nie tylko w aparatach, lecz także w smartfonach, dronach i wideorejestratorach. Jej kompaktowe wymiary sprawiają, że pasuje do wielu typów urządzeń; ponadto na rynku dostępne są liczne adaptery, które pozwalają połączyć nośnik z jeszcze większą liczbą sprzętów.

Nagrywanie w rozdzielczości 4K i zdjęcia seryjne

Sprzęt z najwyższej półki nie zawsze jest wymogiem, jednak obecne standardy filmowania i fotografii w pewnym stopniu wymuszają poszukiwanie najlepszych rozwiązań. Posiadacze sprzętu, w którym zastosowany został slot na karty SD, mogą wybrać nośnik najbardziej spełniający ich oczekiwania. Zastanawiając się, jaka karta pamięci do aparatu będzie najlepsza, warto kierować się parametrami urządzenia.

W przypadku filmów 4K i zdjęć seryjnych należy wybrać kartę o jak największej prędkości zapisu i odczytu – gdy wybieramy propozycje najlepszych producentów, możemy liczyć na przepustowość na poziomie nawet 100 MB/s. Niezależnie od zastosowania warto wybrać kartę sprawdzonego producenta z długą, nawet 10-letnią gwarancją – to dowód, że ryzyko utraty danych jest minimalne. Powinniśmy także kupować produkty w sprawdzonych sklepach, by uniknąć nabycia podróbki niespełniającej w żadnym stopniu oryginalnych parametrów.

Pojemność to nie wszystko – liczy się także wytrzymałość

Gdy pracujemy w terenie, ważne jest, aby karta była odporna na warunki atmosferyczne, wodoszczelna (jeśli zamierzamy nagrywać ujęcia pod wodą), a także chroniona przed czynnikami takimi jak pył czy wstrząsy. Nowoczesne karty SDXC mają pojemność od 64 GB, dzięki czemu do amatorskich zastosowań można wybrać kartę oferującą mniejszą ilość miejsca w niewygórowanej cenie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here