Jak wybrać odtwarzacz Blu-ray 4K

Odtwarzacze Blu-ray 4K zapewniają możliwość oglądania filmów zapisany w jakości UHD 4K, co oznacza, że dają czterokrotnie lepszą ostrość obrazu niż przy filmach w jakości Full HD. Inaczej mówiąc, obraz będzie ostry jak żyleta. Ale Blu-ray 4K to również standard, który zapewnia dwukrotnie szerszą paletę barw i aż 64 razy większą liczbę kolorów. Zastanawiając się nad wyborem odtwarzacza Blu-ray, nawet jeśli nie mamy telewizora 4K, już teraz warto rozważyć zakup odtwarzacza Blu-ray 4K, bo w przyszłości i tak prawdopodobnie zmienimy telewizor na obsługujący format 4K.

Format 4K oznacza rozdzielczość obrazu wnoszącą 3840 na 2160 pikseli. Filmy Blu-ray dostępne w tym formacie nie tylko mają tak wysoką rozdzielczość, oferują one często również szeroki zakres tonalny (HDR) oraz ścieżki dźwiękowe wysokiej jakości w formatach takich jak Dolby Atmos czy DTS:X.  Inaczej mówiąc, odtwarzacz Blu-ray 4K to najlepsze rozwiązanie dla kogoś, komu marzy się kino w domu.

Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy telewizor dostępny na rynku oferuje wsparcie dla wspomnianej wyżej szerszej palety barw. Ale już sama wysoka rozdzielczość obrazu w tej technologii robi imponujące wrażenie. Warto pamiętać, że aby skorzystać w pełni z wysokiej jakości dźwięku dostępnego w tym formacie, warto zaopatrzyć się w nagłośnienie lepsze niż to, które znajdziemy standardowo w telewizorze. Nie musi to być od razu kino domowe z wieloma głośnikami, ale choćby wyższej klasy soundbar z subwooferem zrobi już dużą różnicę.

Przeglądając dostępne na rynku odtwarzacze Blu-ray 4K, warto sprawdzić, czy urządzenia te oferują jakieś funkcje dodatkowe. Niektóre z odtwarzaczy wyposażono na przykład w technologię smart tv, umożliwiającą uruchamianie aplikacji, w tym popularnych serwisów streamujących, często takich jak Netflix. Dzięki temu, nawet jeśli mamy starszy telewizor, możemy wejść do świata smart tv.

Czasem odtwarzacz Blu-ray 4K będzie posiadał wbudowany dysk twardy i może pełnić funkcję tunera telewizyjnego, który nagra wybrany przez nas program telewizyjny.

Ale jeśli nie potrzebujemy takich dodatków, może nam wystarczyć już podstawowy odtwarzacz Blu-ray 4K, który spełni swoją rolą równie dobrze. Odtworzy przy tym zwykłe płyty Blu-ray, DVD czy CD. Często odtwarzacz Blu-ray 4K będzie wyposażony w gniazdo USB, za pomocą którego podłączymy do niego nośniki danych, takie jak pendrive lube dysk  twardy, i będziemy mogli z nich odtworzyć muzykę czy filmy w popularnych formatach, również tych dostępnych w sieci.

W niektórych odtwarzaczach Blu-ray 4K znajdziemy łączność Wi-Fi, umożliwiającą przesyłanie obrazu z komputera czy smartfona bezprzewodowo w technologii DLNA.

Materiał zewnętrzny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here