Jadalnia to niezwykle ważny punkt domu i swoiste centrum życia rodzinnego. Domownicy spotykają się w niej przy posiłkach, ale również na kawie i przyjemnych rozmowach. Niezależnie od tego, jak dużym mieszkaniem dysponujemy, warto poświęcić nieco przestrzeni, by stworzyć miły kącik jadalny. Oto kilka cennych porad dotyczących jego urządzania.
Gdzie umiejscowić jadalnię?
W dużych domach jadalnia może stanowić oddzielne pomieszczenie, jednak dla obecnych trendów najczęściej łączymy ją z kuchnią i salonem, tworząc dużą, otwartą przestrzeń. Wystarczy, że stoły i krzesła wyznaczą strefę. Możemy umiejscowić ją pomiędzy salonem i kuchnią w formie wyspy, pod oknem, gdzie będzie można korzystać ze światła słonecznego, a jeśli brakuje nam przestrzeni, jadalnia może przyjąć formę barku oddzielającego kuchnię od salonu. Wówczas świetnie sprawdzi się wysoki blat i hokery barowe.
Meble do jadalni
Gdy jadalnia nie ma formy barku, mamy znacznie szersze pole manewru przy jej umeblowaniu. Wybór stołu i krzeseł zależy przede wszystkim od wybranej aranżacji wnętrza. Z drugiej strony, jeśli jadalnia ma stanowić wyraźnie oddzielną strefę spotkań domowników, może również wyróżniać się na tle pozostałych mebli pod względem designu. Takie podejście sprawdzi się szczególnie we wnętrzach eklektycznych. Drewniane stoły z jasnego drewna o prostokątnym blacie to dobry wybór do wnętrz skandynawskich. Preferując styl retro lub vintage możemy z kolei postawić na bardziej ozdobne nóżki i ciemniejsze barwy stołu. W nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdzą się białe i jasne stoły, na przykład z przeszklonym blatem. Krzesła i stół nie muszą być elementami jednego zestawu. Wystarczy, że dobrze komponują się ze sobą i z resztą salonu, do którego meble można znaleźć między innymi na stronie: https://www.agatameble.pl/meble/sofy-i-fotele/fotele-wypoczynkowe.
Optymalne oświetlenie jadalni
Bardzo ważną kwestię stanowi optymalne oświetlenie jadalni. Standardem powinno być oddzielne źródło światła, na przykład w formie podwieszanej lampy. Warto pamiętać, by jej żarówki były przesłonięte, aby nie razić w oczy domowników bezpośrednio lub światłem odbitym od blatu, zwłaszcza jeśli jest szklany. Lampa powinna wisieć nad stołem w odległości co najmniej 60 cm, dzięki czemu oświetli cały blat, a jednocześnie nie będzie przeszkadzać domownikom. Przy większych bądź rozkładanych stołach najlepiej zdecydować się na kilka mniejszych żyrandoli powieszony wzdłuż stołu.