gitarzysta

Gitary, podobnie jak inne instrumenty strunowe, muszą być dostrojone, aby dać Ci zakres nut wymaganych do zagrania czegokolwiek sensownego. Dlatego, każdy gitarzysta potrzebuje dobrego tunera. Ale czy nie można grać na gitarze bez niego? Odpowiedź na to pytanie w dużej mierze zależy od Twoich umiejętności, talentu i tego co chcesz robić z gitarą, ale w zdecydowanej większości przypadków, szczególnie jeśli dopiero zaczynasz przygodę z tym instrumentem – brzmi ona „nie”.

Niezbędne narzędzie do początkujących…

Tuner to urządzenie, które jest w stanie wizualnie przedstawić różne dźwięki. Pozwala on na precyzyjne strojenie gitary w szybki sposób, co eliminuje konieczność zgadywania właściwego ustawienia metodą prób i błędów, która wymaga dużego doświadczenia i genialnego słuchu muzycznego. Wystarczy podłączyć gitarę do tunera, szarpnąć struną i skorygować wysokość dźwięku w razie potrzeby, aż osiągniesz pożądane strojenie.

Jeśli nawet Twój ulubiony gitarzysta używa tunera za każdym razem, gdy chwyta gitarę, nie sądzisz, że Ty także będziesz go potrzebował? Jeśli całkowicie zignorujesz strojenie gitary i zaczniesz ćwiczyć z instrumentem, który jest całkowicie pozbawiony właściwej z wysokości dźwięku, możesz doświadczyć stagnacji w Twoich ćwiczeniach lub stracić wszelkie zainteresowanie grą na gitarze w ogóle.

Ok, więc nastroiłeś swoją gitarę. Czy to oznacza, że tuner jest teraz niepotrzebny? Niestety, nie. Każdy gitarzysta na świecie chciałby mieć gitarę, którą trzeba stroić tylko raz, ale rzeczywistość jest zupełnie inna, ponieważ gitary z różnych powodów przestrajają się. Czasami jest to zły sprzęt innym razem po prostu agresywna gra. Każda gitara wymaga strojenia od czasu do czasu, bez względu na rodzaj mostka, jaki posiadasz, czy systemy blokujące struny.

…i dla profesjonalistów

W miarę jak rozwijasz swoje umiejętności, budujesz doświadczenie i wyostrzasz swoją zdolność do odróżniania poszczególnych dźwięków, będziesz zdobywać coraz więcej szacunku dla tunera gitarowego. Jeśli kiedykolwiek byłeś na koncercie, gdzie co najmniej jeden członek zespołu grał na gitarze, zrozumiesz dokładnie, dlaczego poprzednie stwierdzenie jest prawdziwe. Nawet najlepsi gitarzyści zabierają jakiś rodzaj tunera na scenę.

Oczywiście, większość z nich jest w stanie dostroić gitarę na ucho, ale scena to bardzo głośne miejsce i na pewno nie chcesz, aby Twoja publiczność musiała siedzieć cicho w czasie, jak Ty dostrajasz swoją gitarę struna po strunie mierząc strój słuchem. Nie, masz na scenie tuner, który pozwala Ci szybko sprawdzić i wyregulować strojenie. Dla gitarzysty korzystającego z dropów lub różnych strojów, nawet mniej niż pół tonu różnicy jest czymś, co może rzucić zmienić oblicze do całego występu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here