Czy głodówka jest dobrym rozwiązaniem?

Zima powoli dobiega końca, a co za tym idzie – bardzo wiele osób dąży do odzyskania przed nadejściem wiosny zdrowej, wysportowanej, wyrzeźbionej sylwetki. Choć brzmi to jak proste zadanie do wykonania, w rzeczywistości jednak wcale takie łatwe nie jest. Wręcz przeciwnie. Mnóstwo ludzi próbujących wrócić do formy i zrzucić zbędne kilogramy zderza się z przysłowiową ścianą i po pewnym czasie niestety rezygnuje. Są oni bowiem po prostu zniechęceni brakiem zauważalnych rezultatów.

Chcąc uzyskać szybkie, spektakularne rezultaty, wiele osób decyduje się na głodówkę. Rezygnują na jakiś czas całkowicie z jedzenia (na przykład urządzają sobie tygodniowy detoks) lub, na przykład, naprzemiennie, co drugi dzień praktykują głodówkę (w pozostałe dni normalnie spożywając wszystkie posiłki). Głodówka odchudzanie – słowa te zdają się iść z sobą w parze, niektórzy stosują je nawet wymiennie, jak synonimy. Czy słusznie? Cóż, jest to bardzo niejednoznaczna kwestia. Głodówka przynosi bowiem bardzo szybkie, spektakularne rezultaty – po zastosowaniu tego typu praktyk człowiek momentalnie traci na wadze, masa ciała zdecydowanie spada. Rezultaty są więc naprawdę widoczne… Jak ma się to jednak do stanu organizmu, do stanu zdrowia stosującej głodówkę osoby?

Cóż, okazuje się, że w kwestii zdrowia głodówka wcale nie przedstawia się już tak atrakcyjnie, jak w zakresie odchudzania. Mówiąc wprost – jest ona wręcz wyniszczająca dla organizmu. Pozbawiony pożywienia organizm stara się rozpaczliwie zmagazynować jakiekolwiek zapasy substancji odżywczych, które będzie mógł potem wykorzystać do produkcji energii; w związku z tym bardzo często takie głodówki kończą się po prostu efektem jojo – organizm panicznie „rzuca się”, mówiąc kolokwialnie, na każde pożywienie, które zostanie w końcu dostarczone do organizmu. Organizm poddany głodówce jest wykończony, wycieńczony, osłabiony, zdecydowanie pogarsza się jego funkcjonowanie – nie tylko fizyczne, ale również i to w zakresie funkcji umysłowych. Co oznacza to w praktyce? Okropną męczliwość (człowieka męczy wszystko, nawet wykonywanie najprostszych czynności), niechęć do działania, a także takie kłopoty, jak na przykład niemożność skupienia uwagi przez dłuższy czas czy problemy z zapamiętywaniem nowo nabytych informacji. Nie brzmi to oczywiście zachęcająco i powinno być wystarczającym argumentem przemawiającym przeciwko stosowaniu tego typu praktyk odchudzających…

Jakie są więc zdrowsze, zdecydowanie bardziej polecane sposoby na zrzucenie zbędnych kilogramów? Cóż, liczne badania wykazały, że najlepsze efekty przynosi bez wątpienia zdrowa, zbilansowana dieta w połączeniu z regularną aktywnością fizyczną. Właśnie wtedy odchudzanie jest zarówno skuteczne (choć na efekty będziemy musieli prawdopodobnie poczekać nieco dłużej, niż w przypadku głodówki), jak i zdrowe. Przynosi więc wymierne korzyści zarówno dla naszej sfery cielesnej, a więc dla naszego wyglądu (zyskujemy zdrową, smukłą, wysportowaną sylwetkę), jak i dla funkcjonowania naszego organizmu, który staje się silniejszy i zdrowszy.

abczdrowia.com.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOcet na odchudzanie
Następny artykułŚlub

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here