Ciepły montaż okien - co to właściwie znaczy

W niektórych branżach wszyscy czujemy się zagubieni. Jeżeli nie posiadamy wykształcenia budowlanego, zapewne trudno jest nam ocenić, czy jakaś praca, jaką powierzyliśmy ekipie budowlanej, została prawidłowo wykonana (zgodnie z pierwotnymi założeniami i polskimi przepisami prawnymi). Nawet ciepły montaż okien i okna prawidłowo zamontowane brzmią dla nas jak terminy skomplikowane i zupełnie niejasne. Mimo wszystko powinniśmy się dowiedzieć, czym właściwie są te ciepłe okna, jeśli właśnie się na nie zdecydowaliśmy. Co takiego kryje się pod nietypowym nazewnictwem? Czy „ciepłe okna” rzeczywiście zagwarantują nam ciepło i rozgrzeją nasz dom od wewnątrz?

W każdej branży wykorzystuje się przeróżne potoczne sformułowania. Tworzone są one w celu ułatwienia komunikacji – wszyscy używamy ich na co dzień, by móc lepiej zobrazować to, co mamy do powiedzenia i dawać ludziom jasne komunikaty i sygnały. W branży budowlanej mają miejsce podobne praktyki. Wykonawcy poszli już nawet o krok dalej i zaczęli używać potocznych sformułowań w rozmowach ze zleceniodawcami, skąd wzięła się popularność terminu „ciepłe okna”. W rzeczywistości bowiem coś takiego jak ciepłe okna po prostu nie istnieje. Używamy tej frazy, ale nie ma ona żadnej konkretnej definicji. Niby ma być praktycznym skrótem myślowym, jednak często daje zupełnie odwrotny efekt i sprawia, że sami do końca nie wiemy, na co się właśnie zdecydowaliśmy. Wprowadza zamęt i chaos.

Fraza „ciepłe okna” bardzo często używana jest zupełnie bezsensownie. Żyłoby się nam wszystkim dużo lepiej, gdybyśmy zaprzestali korzystania z takich potocznych zwrotów i je sobie uprościli. W przypadku montażu okien możemy bowiem osiągnąć wyłącznie dwa rezultaty. Jeżeli zlecimy taki montaż jakiejś firmie, nasze okna zostaną albo prawidłowo zamontowane, albo nieprawidłowo zamontowane. Nie musimy sobie tego w żaden inny sposób komplikować. Mimo tego sami na pewno szybko się przekonamy, jak wielkimi zwolennikami frazy „ciepłe okna” są eksperci od branży budowlanej. Oni używają jej po prostu nagminnie.

Tę całą problematykę związaną z nieprawidłowym nazywaniem usługi, jaką jest montaż okien, bardzo fajnie wyjaśnia nam jeden artykuł, który znajdziemy na internetowej stronie – prawidlowymontaz.pl/prawidlowy-montaz. Według niego rzeczywiście nie ma czegoś takiego jak ciepły montaż okien. Tę usługę powinniśmy zatem dzielić wedle innych kryteriów. Sami zresztą wiemy bardzo dobrze, co dzięki niej chcemy osiągnąć – pragniemy, by nasze okna zostały właściwie zamontowane, czyli nasza firma może albo prawidłowo zrealizować zadanie, albo nieprawidłowo.

Nie utrudniajmy sobie zatem życia. To komplikowanie prostych spraw jest zupełnie bezsensowne i nie ma większego znaczenia dla efektu działań wykonawców. Jeżeli natomiast sami zaczniemy wierzyć, że istnieje coś takiego jak ciepły montaż okien, istnieje spore ryzyko, że damy się komuś oszukać. W jaki sposób może do tego dojść? Otóż niektóre firmy będą nas mamić pięknymi frazesami. Zaczną przekonywać nas, że ich usługi są zdecydowanie najlepsze, ponieważ tylko u nich jesteśmy w stanie skorzystać właśnie z ciepłego montażu okien, który zagwarantuje nam najlepsze rezultaty. Co niektórzy wykonawcy twierdzą, że ten typ usługi umożliwia całkowite zminimalizowanie strat ciepła. A ile jest w tym prawdy? Oczywiście zero, ponieważ każde prawidłowo zamontowane okna pozwalają nam na minimalizację strat ciepła. Pamiętajmy o tym, zanim skorzystamy z usługi, która kompletnie nie będzie warta swojej ceny.

Prawidłowy i szczelny montaż okien na pewno jest jedną z ważniejszych usług. Na pewnym etapie naszego życia wszyscy musimy z niego skorzystać – czy to podczas remontu starego mieszkania, czy to w trakcie wznoszenia nowego budynku mieszkalnego na działce. Nie dajmy się jednak zwieść hasłom reklamowym firm, które chcą z nas wyłącznie wyciągnąć pieniądze. Nie wierzmy w to, że one wykonają dla nas ciepły montaż okien. Zapamiętajmy sobie, że czegoś takiego po prostu nie ma, nigdy nie było i nigdy nie będzie.

Źródło: Bema-Res okna i prawidłowy montaż w Rzeszowie

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here