Lato to czas, w którym chętniej podejmujemy różnego rodzaju aktywność fizyczną. Sprzyjają temu ciepło, słońce, długie dni i większa niż zazwyczaj ilość wolnego czasu. Sportem, który od lat cieszy się olbrzymią popularnością wśród Polaków w różnym wieku, jest bieganie. Jak zacząć biegać latem? Podpowiadamy!
Z tekstu dowiesz się:
- jakie badania powinien wykonać każdy początkujący biegacz,
- jak dobrać odzież i obuwie do letniego biegania.
Wiele osób twierdzi, że bieganie to najprostszy sport na świecie. Nie wymaga ani wybitnych uzdolnień, ani drogiego sprzętu, można uprawiać go i na wsi, i w mieście. Dla wielu osób bieganie rano jest codziennym rytuałem, pozwalającym pozytywnie nastawić się na długi dzień w pracy. Coraz więcej aktywnych kobiet kontynuuje nawet bieganie w ciąży – oczywiście dopasowane intensywnością do ich aktualnych możliwości. W parkach i lasach można spotkać także biegających seniorów. Jest to więc dyscyplina dla każdego.
Nie można zapominać o tym, jak pozytywne dla zdrowia są efekty biegania. Jak każda aktywność fizyczna, także bieganie pomaga utrzymywać prawidłową masę ciała, dotleniać organizm, a także regulować poziom ciśnienia i cukru we krwi. Usprawnia ono funkcjonowanie układu ruchu, zmniejsza ryzyko występowania chorób cywilizacyjnych (m.in. miażdżycy, cukrzycy, niektórych nowotworów), pozwala redukować stres i pozytywnie wpływa na pracę mózgu.
Jak zacząć biegać latem? Po pierwsze – badania!
Przed rozpoczęciem swojej przygody z letnim bieganiem warto odwiedzić lekarza i wykonać podstawowe badania, które wykluczą ewentualne przeciwwskazania do uprawiania tej dyscypliny sportu.
Pierwszym zaleceniem lekarza będzie z pewnością wykonanie badań laboratoryjnych, przede wszystkim morfologii. Uzyskiwane dzięki niej wskaźniki – takie jak liczba czerwonych krwinek, leukocytów i płytek krwi czy stężenie hemoglobiny – są ważnym elementem oceny ogólnego stanu zdrowia. Lekarz może ponadto zlecić pomiar stężenia cukru we krwi, a także badanie ogólne moczu, dzięki któremu można ocenić np. funkcjonowanie nerek.
Oprócz tego u początkujących biegaczy zalecane są:
- badanie EKG spoczynkowe – podstawowe badanie, które pozwala ocenić pracę serca i wykryć ewentualne nieprawidłowości,
- USG serca – zwane również echem serca; umożliwia ocenę budowy serca i wykrycie ewentualnych wad wrodzonych lub nabytych,
- próba wysiłkowa – wykonywana na ruchomej bieżni lub cykloergometrze; pozwala ocenić pracę serca i układu krążenia w warunkach wysiłku fizycznego.
Jeżeli badania laboratoryjne, próba wysiłkowa i pozostałe badania wyniki okażą się prawidłowe, można bez przeszkód rozpoczynać przygodę z bieganiem.
Odzież i obuwie do letniego biegania
Ważnym elementem przygotowań do letniego biegania jest także dobór odpowiedniej odzieży i obuwia. Jogging o każdej porze roku powoduje obfite pocenie się, ale w ciepłe dni jest to jeszcze bardziej uciążliwe. Odzież do biegania latem powinna więc być lekka i przewiewna. Nie zawsze sprawdzają się tu jednak ubrania z materiałów naturalnych w postaci bawełny czy lnu. Choć niewątpliwie są przyjazne dla skóry, bardzo szybko wchłaniają one wilgoć, więc po kilku minutach biegu mogą być zupełnie przemoczone. Dobra odzież sportowa odprowadza wilgoć na zewnątrz, dzięki czemu skóra pozostaje sucha.
Kolejna kwestia to dobór obuwia – na pewno zdrowe ani bezpieczne nie będzie bieganie w zwykłych tenisówkach. Buty do joggingu muszą m.in. chronić staw skokowy przed skręceniami, ale również amortyzować kroki. Do letniego biegania w mieście sprawdzi się obuwie z grubą podeszwą na asfalt, z kolei jogging w terenie wymaga obuwia z miękkim bieżnikiem.
Szczególnie latem ważne jest także, aby biegać z zakrytą głową – uchroni to nas przed udarem słonecznym, zwłaszcza jeśli preferujemy bieganie rano. Wybór odpowiedniego akcesorium zależy już od indywidualnych gustów: może to być zwykła chustka albo czapka z daszkiem. Do tego niewielka butelka wody i można ruszać na trasę!
Źródła:
https://www.przegladsportowy.pl/czas-na-bieganie/badania-lekarskie-dla-biegaczy-tak-czy-nie/lr723gx