Bezpieczeństwo w pracy – dobór butów

0
1383

Buty robocze są jednym z podstawowych elementów niezbędnych do pracy. Chronią one nogi i stopy nie tylko przed urazami, ale także przed niebezpiecznymi substancjami. 

 Jakie buty wybrać?

 Chcąc dokonać wyboru właściwych butów ochronnych należy wziąć pod uwagę rodzaj wykonywanej pracy. Odpowiedni model obuwia zapewni nam bezpieczeństwo i komfortową pracę. Często zdarza się iż w butach roboczych przebywamy przez większą cześć dnia, dlatego też rozsądnie jest dobrać buty dla nas wygodne. 

 Najważniejsze jest prawidłowe ułożenie pięty, tak by przylegała ona do buta, a sam but powinien być mniej więcej pół centymetra dłuższy od stopy. Lepiej dobrać obuwie nieco większe od rozmiaru naszej stopy, by uniknąć odcisków i opuchlizny, które mogą powodować duży dyskomfort pracy. 

 Decydując się na zakup, polecamy przejrzeć ofertę butów ochronnych ze sklepu Demar24.pl – zapewniają świetną jakość wykonania i komfort, który bezpośrednio przyczyni się do jakości pracy.

Rodzaje obuwia roboczego

 Buty przeznaczone do prac w niebezpiecznych warunkach można sklasyfikować w trzy podstawowe grupy. 

 Do pierwszej z nich zaliczymy obuwie bezpieczne (S), jest to rodzaj butów posiadających nosek będący w stanie wytrzymać nacisk równy 200 J. Obuwie to stanowi jeden z wyższych parametrów ochronnych na rynku, i polecane jest do prac w których pracownik otoczony jest ciężkimi materiałami. Mogą to być miejsca takie jak: hale magazynowe, sortownie czy centra przeładunkowe.

 Drugą grupę tworzą buty ochronne (P), wyposażone w noski mogące wytrzymać uderzenia o mocy 100 J. Ten rodzaj obuwia doskonale sprawdzi się w sklepach, przy drobnych pracach budowlanych czy w trakcie remontów mieszkania. 

 Trzecią grupę stanowi obuwie zawodowe (O), są to buty posiadające cechy butów ochronnych. Nie dysponują one ochronnym noskiem, jednak są w stanie ochronić nasze stopy przed działaniem niskich temperatur, wilgoci czy niebezpiecznych substancji. 

Właściwa konserwacja obuwia

 To jak będziemy dbali o nasze buty wpłynie na długość i komfort jego użytkowania. Buty często narażone na czynniki zewnętrzne takie jak brud, wilgoć, sól czy środki chemiczne wymagają szczególnego traktowania. Przed użytkowaniem butów rozsądnie jest zabezpieczyć je impregnatem przeznaczonym do skór. Dodatkowo starajmy się korzystać ze specjalnych łyżek do obuwia, podczas wkładania butów na stopy.

 Jak widać dobór odpowiedniego obuwia roboczego nie jest rzeczą łatwą. Powinniśmy jednak poważnie podejść do tematu, gdyż bezpieczeństwo w pracy powinno stanowić dla nas absolutny priorytet. 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here