Wyposażenie magazynu a bezpieczeństwo pracy – o czym warto pamiętać

Przystępując do wyposażenia magazynu, warto mieć na uwadze nie tylko potrzeby związane z przechowywaniem towarów, ale także konieczność zapewnienia bezpiecznych warunków pracy. Magazyny bowiem to miejsca szczególne – statystyki jasno wskazują, że to w magazynach właśnie dochodzi do wielu wypadków i urazów w czasie wykonywania pracy. Choć liczba wypadków śmiertelnych z roku na rok maleje, to wciąż na wysokim poziomie pozostają wypadki ciężkie, wywołujące znaczny uszczerbek na zdrowiu lub nawet kalectwo. Największa ilość wypadków zdarza się oczywiście w magazynach przemysłowych, w których również pracuje największa liczba osób. By ochronić się przed wystąpieniem tych niepożądanych sytuacji, warto wyposażyć magazyn we wszystkie potrzebne urządzenia zabezpieczające – w tym także w specjalne barierki i odbojnice.

Barierki i odbojnice magazynowe – dla bezpieczeństwa pracowników i przechowywanych towarów

Barierki i odbojnice to urządzenia stosowane w celu obniżenia ilości wypadków w magazynach. Warto pamiętać, że w sytuacji wypadku, to właściciel danego magazynu (lub przedsiębiorstwa) ponosi za niego odpowiedzialność. Sposób zabezpieczenia magazynu powinien odpowiadać zaleceniom Kodeksu Pracy. W rozdziale szóstym, artykule numer 226, wyrażone zostało jasno, że to pracodawca odpowiedzialny jest za organizację działań profilaktycznych. Do nich, należy także informowanie pracowników o potencjalnym niebezpieczeństwie oraz zagrożeniach występujących w danym miejscu.

Warto więc – także ze względów finansowych – zabezpieczyć się przed ich wystąpieniem, instalując barierki i odbojnice magazynowe. Służą one przede wszystkim do wyznaczania szlaków komunikacyjnych – czynią je wyraźnie widocznymi oraz odgradzają od otoczenia. Ponadto, w wielu przypadkach stanowią zabezpieczenie dla przechowywanych w magazynie towarów – redukując ilość kolizji występujących w czasie transportu wózkowego.

Zabezpieczenie szlaków komunikacyjnych – jakie urządzenia stosować?

W zależności od wielkości powierzchni danego magazynu, ilości i rodzaju przechowywanych w nim towarów, a także specyficznych potrzeb transportowych, powinniśmy wykorzystać odmienne urządzenia zabezpieczające szlaki komunikacyjne.

Najpopularniejszymi są odbojnice proste, służące do zabezpieczenia długich (wynoszących przynajmniej kilka metrów) tras. Odbojnice takie wykonane są z wytrzymałych materiałów i zazwyczaj mają kształt grubych rurek lub belek. Oprócz nich znajdziemy także odbojnice narożne, przeznaczone do osłaniania szlaków komunikacyjnych w miejscu ich skręcania, a także kantów ścian i mebli.

W miejscach o wzmożonym ruchu stosuje się natomiast odbojnice ścienne, nie tylko zapobiegające występowaniu wypadków, ale także redukujące ilość potencjalnych szkód wyrządzanych w trakcie ich zajścia (pod tym względem, szczególnie atrakcyjna jest oferta sklepu magazynuj.pl, obfitująca w różne rodzaje odbojnic).

Barierki służą natomiast przede wszystkim do odgradzania trans komunikacyjnych od ich otoczenia, a tym samym – czynieniu ich bardziej widocznymi dla wszystkich osób znajdujących się w magazynie. Wpływają więc na przebieg pracy nie tylko osób uczestniczących w transporcie towarów, ale także innych, współuczestniczących w pracy danego magazynu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here