Uzależnienie fizyczne a psychiczne – różnice
Alkoholizm to choroba chroniczna, której przebieg jest bardzo dynamiczny. Nieleczony alkoholik może mieć znaczne problemy ze zdrowiem. Choroba ta w konsekwencji może prowadzić do śmierci. Warto więc pamiętać, by w porę podjąć odpowiednie działania. Pierwszy krok powinien prowadzić do dobrego ośrodka leczenia uzależnień dla alkoholików.
Wyróżnia się uzależnienie psychiczne i fizyczne. Przyjrzyjmy się pokrótce każdemu z nich.
Uzależnienie psychiczne
Uzależnienie psychiczne zawsze idzie w parze z uzależnieniem fizycznym. Głównym motywem działania jest więc psychika ludzka. Chwila słabości, podatność na alkoholizm czy problemy życiowe sprawiają, że oprócz uzależnienia psychicznego pojawia się uzależnienie fizyczne.
Na czym więc polega to groźne uzależnienie psychiczne? Zazwyczaj zaczyna się niewinnie. Alkoholik pije dla towarzystwa, łatwo inicjuje kolejki, a trunek bardzo szybko rozluźnia i oddala wszelki stres. Alkoholik wie, że alkohol przynosi tymczasową ulgę i tak też tłumaczy swoje ciągi picia. To swoista ucieczka od stresu, próba znalezienia wyjścia z trudnej sytuacji. W rzeczywistości sytuacja coraz bardziej się komplikuje. W każdym dobrym prywatnym ośrodku uzależnień powiedzą Wam, że uzależnienie psychiczne od alkoholu musi być kompleksowo leczone. To dlatego takie kliniki leczenia uzależnień mają w swoim programie liczne zajęcia. Ośrodek odwykowy dla alkoholików to najlepsze miejsce, gdzie pod kontrolą jest także psychika osoby uzależnionej.
Uzależnienie fizyczne
Uzależnienie fizyczne objawia się poprzez wiele czynników somatycznych. Są to np. drgawki alkoholowe, tzw. syndrom odstawienia, uczucie niepokoju. Każdy prywatny ośrodek uzależnień proponuje też metody odwykowe oparte o detoks. Dobra klinika wie, jak przeprowadzić ten proces bezpiecznie i skutecznie.
Warto pamiętać, że tylko dwutorowe leczenie w dobrej klinice odwykowej gwarantuje skuteczne leczenie uzależnień alkoholowych.
Potrzebujesz pomocy? Dowiedz się o leczeniu alkoholizmu: https://uzaleznienia-terapia.pl/terapia-alkoholowa/