Wspólne konto bankowe

Z ogólnodostępnych danych, gromadzonych przez firmy zajmujące się badaniem rynku bankowego, wynika, że ponad połowa par w Polsce w wieku do 34 lat posiada wspólne konto bankowe. Zespołowe zarządzanie finansami jest modne, a prowadzone w sposób rozsądny może przynieść wiele korzyści.

Konto dla dwojga to produkt oferowany przez większość banków działających na polskim rynku. Tego typu rachunek bankowy posiada te same cechy, co konto osobiste, a jedyną różnicą jest to, że w umowie, zamiast jednego właściciela, widnieje dwóch współwłaścicieli, którzy mogą korzystać z rachunku na tych samych warunkach.

Wspólne konto bankowe – co oferuje? Jak je wybrać?

Konta bankowe, posiadające dwóch współwłaścicieli, działają na takich samych zasadach, co popularne rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe. Ich posiadacze mogą dowolnie wpłacać i wypłacać zgromadzone na nich środki. Jeśli do konta przypisana jest karta debetowa, to za jej pomocą można korzystać z bankomatów i wpłatomatów lub dokonywać transakcji bezgotówkowych w sklepach. Poprzez bankowość elektroniczną klient może wykonać przelew lub ustanowić dowolne zlecenia stałe.

Wspólne konto bankowe różni się od konta osobistego wyłącznie tym, że zamiast jednego właściciela jest ich dwóch. Warto wiedzieć, że prawa współwłaścicieli względem środków zgromadzonych na koncie są równe. Każdy z nich może dysponować nimi wedle własnego uznania. Natomiast współwłaścicielami mogą być zarówno małżeństwa, pary, członkowie rodziny (na przykład rodzeństwo), jak i osoby zupełnie sobie obce, ale posiadające do siebie duże zaufanie.

Wybór odpowiedniego rachunku nie jest prosty. Ofert jest dużo, ponieważ wiele banków działających na terenie Polski posiada w swojej ofercie konto dla dwojga. Ranking wspólnych kont bankowych to jedno z narzędzi, które może skutecznie skrócić czas potrzebny na wyselekcjonowanie najodpowiedniejszego produktu. Dzięki rankingowi można m.in. szybko porównać koszty, jakie trzeba ponieść w zamian za prowadzenie rachunku.

Dlaczego warto mieć wspólne konto bankowe?

Wspólne konta bankowe posiadają wiele niewątpliwych zalet. Do największych z nich należą:

    • mniejsze opłaty bankowe – jedno konto zamiast dwóch oznacza mniej kosztów związanych z prowadzeniem rachunku. Jeśli wziąć pod uwagę m.in. opłatę za prowadzenie rachunku i opłatę za kartę debetową, oszczędność w skali roku może wynieść całkiem sporo;
    • skuteczniejsze zarządzanie finansami – środki z kilku wynagrodzeń gromadzone na jednym rachunku ułatwiają planowanie domowego budżetu i kontrolowanie wydatków;
  • równouprawnienie w dostępie do środków pieniężnych – równy dostęp do wszystkich środków w domowym budżecie czyni związek bardziej partnerskim, a także dobrze wpływa na wzajemne zaufanie;

większy dostęp do usług kredytowych – dwie pensje zwiększają szanse na wysoki limit na rachunku. Regularny wpływ na konto z tytułu dwóch wynagrodzeń może być też dobrą podstawą do wnioskowania o kartę kredytową. Jeśli para stara się o kredyt hipoteczny, wspólne konto korzystnie wpłynie na ich zdolność kredytową.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here