kasjer

Praca kasjera pracą drugiej kategorii? Jak się okazuje, już nie. Największe sieci handlowe kuszą pracowników wysokim zarobkami i bogatymi pakietami socjalnymi. Zobacz, kto zapłaci ci najwięcej.

Dlaczego warto pracować jako kasjer?

Praca w branży handlowej to dla jednych ciekawe doświadczenie, dla innych sposób na życie. Warto wiedzieć, że już nieletni mogą pracować w charakterze kasjerów i w ten sposób dorobić trochę do kieszonkowego. Jednak dla większości osób praca na kasie oznacza relatywnie wysokie zarobki (kasjer w dyskoncie zarabia więcej niż urzędnik w ZUS-ie!) przy nie zawsze ciężkiej pracy.

Osoby wybierające zawód kasjera w dyskoncie zwracają uwagę nie tylko na samo wynagrodzenie brutto, ale też premie i benefity pozapłacowe, a te są bardzo lukratywne. Karta MultiSport nie jest już niczym niezwykłym, to właściwie standard przy zatrudnieniu w handlu. Do tego dochodzi prywatne ubezpieczenie medyczne, bony podarunkowe, premie świąteczne i roczne, wyprawki z okazji narodzin dziecka itp.

Kolejnym atutem ofert pracy w handlu jest elastyczny grafik. Z jednej strony obejmuje on weekendy i godziny wieczorno-nocne, z drugiej można go dostosować do własnych potrzeb. W tym ostatnim celuje zwłaszcza Kaufland, robiąc tym samym ukłon w stronę osób posiadających dzieci lub opiekujących się osobami starszymi.

Czy każdy może być kasjerem?

Jak zostało powiedziane wyżej, kasjerem może zostać nawet osoba małoletnia, pod warunkiem że ukończyła piętnaście lat i rodzice wyrażą zgodę na zatrudnienie jej. Tym samym wyraźnie widać, że do pracy w handlu detalicznym nie jest potrzebne specjalistyczne wykształcenie ani studia wyższe. Każdy, kto wyrazi taką chęć, może pracować jako kasjer. Jednakże warto rozważyć, czy indywidualne cechy osobowości będą w tym przypadku atutem czy też przeszkodą.

Kasjer bowiem musi umieć powstrzymać nerwy na wodzy, a klienci nie zawsze są uprzejmi. Musi umieć pracować pod presją czasu (szczególnie, jeśli widzi długą kolejkę), być cierpliwy, opanowany, uśmiechnięty, łatwo nawiązywać kontakt z ludźmi. Jeśli tych cech zabraknie, zatrudnienie nadal będzie możliwe, ale praca raczej nie będzie przyjemnością. Trzeba też pamiętać o stałym kontakcie z ludźmi – jeśli ktoś tego nie lubi, raczej niech się zatrudni w magazynie.

Ile zarabia kasjer?

Zarobki kasjerów w Polsce kształtują się bardzo różnie. Każda sieć ma własną politykę płacową. Trzy najlepiej płacące swoim kasjerom sieci dyskontów to Kaufland, Lidl i Biedronka. Tu zarobki na starcie są wyraźnie wyższe od najniższej krajowej (z danych dostępnych w internecie wynika, że tyle wynosi podstawowa pensja pracowników w Auchan i Dino). W Lidlu i Biedronce będzie to około 3500 brutto. Podobnie rzecz przedstawia się w Kauflandzie, tyle że tam osobno dolicza się dodatki do pensji i premie, które są ujęte w całościowym wynagrodzeniu brutto w Lidlu i Biedronce.

Kasjerzy mogą też liczyć na dodatkowe wynagrodzenie za wypracowane nadgodziny i pracę w godzinach nocnych. Firmy wypłacają też ekwiwalenty za pranie odzieży roboczej. Sumując wszystkie kwoty (łącznie z premią miesięczną oraz premią za stuprocentową frekwencję) trzeba powiedzieć, że średnie zarobki kasjerów w najpopularniejszych dyskontach dawno przestały należeć do niskich i mało opłacalnych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here