USG jamy brzusznej

Wiele osób przed badaniem jamy brzusznej zastanawia się jak wygląda jego przebieg oraz w jaki sposób muszą się do niego przygotować.
Zacznijmy jednak od tego czym tak w ogóle jest badanie USG.
Badanie jamy brzusznej pozwala na ocenienie stanu narządów wewnętrznych oraz na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości związanych z ich budową lub funkcją.
Badanie jest wykonywane poprzez powłoki brzuszne, jednak w przypadku gdy chcemy zbadać np. jajniki, głowicę do USG wprowadza się do pochwy.
Wyróżnia się badania USG podstawowe oraz szczegółowe polegające na badaniu tętnic.
Niektóre badania USG przeprowadza się bez żadnego przygotowania, ponieważ wymagają pilnej interwencji, do takich przypadków można zaliczyć zapalenie trzustki czy wyrostka robaczkowego.
Jeżeli nie występują żadne problemy związane z bólem lub nie posiadamy żadnego dyskomfortu w obrębie jamy brzusznej, badanie wykonuje się terminowo. Po konsultacji z lekarzem internistą otrzymujemy z przychodni skierowanie i udajemy się z nim do dowolnej placówki w celu ustalenia terminu na badanie. Możemy również na takie badanie umówić się we własnym zakresie w prywatnej placówce, gdzie termin oczekiwania jest krótszy jednak trzeba zapłacić za badanie z własnej kieszeni.
Jak przygotować się do usg jamy brzusznej?
W celu przygotowania się do badania usg jamy brzusznej, powinniśmy trzymać się odpowiednich zaleceń, żeby wynik był jak najbardziej prawidłowy. Osoba udająca się na badanie rano nie powinna jeść ani pić, jeśli wizyta odbywa się po południu wskazane jest nie spożywanie pokarmów ani płynów przynajmniej 6 godzin przed wizytą.
Musimy pamiętać, że zakazane są wszystkiego rodzaju drobne przekąski w postaci cukierków czy gumy do żucia, ponieważ podczas żucia gumy można nałykać się powietrza co powoduje niekiedy dyskomfort w jamie brzusznej. Istotnym czynnikiem przed badaniem jest oczywiście w miarę możliwości oddanie stolca, aby jama brzuszna była jak najbardziej pusta. Na kilka dni przed badaniem należy unikać potraw wzdymających oraz napoi gazowanych. Jeśli mamy problemy z wypróżnieniem dobrze jest skorzystać ze środków przeczyszczających, jednak nie wolno ich przyjmować w dniu badania. Osobą którym dokuczają wzdęcia zaleca się na kilka dni przed badaniem usg, aby zastosowały środki likwidujące dolegliwość, ponieważ nadmierna liczba gazów wytworzona w jelitach utrudnia badanie. W celu oczyszczenia jelit z gazów zalecane jest oprócz tabletek, spożywanie naparu z ziół dostępnych w aptekach lub wypicie naparu z siemienia lnianego, który reguluje prace jelit.

anianotuje.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here