Jak wyliczyć dni urlopu

Urlop wypoczynkowy przypada każdej osobie zatrudnionej na bazie umowy o pracę bez wyjątku, nie ma opcji zrzeczenia się prawa do niego. To, w jakim wymiarze przypada, zależy od posiadanego stażu urlopowego. W związku z tym, wiele osób zadaje sobie pytanie, jak wyliczyć dni urlopu?

Wymiar urlopu
Wymiar właściwego urlopu wypoczynkowego zależy od czasu zatrudnienia. Do czasu zatrudnienia liczy się wszelkie okresy dotychczasowego zatrudnienia bez względu na luki w zatrudnieniu i możliwość ustania stosunku pracy. Nie ma w owym przypadku znaczenia jak poprzednie warunki pracy zostały zamknięte oraz czy były między nimi luki w zatrudnieniu.

Pierwszy urlop wypoczynkowy
Podejmując pierwszą pracę możemy liczyć na przyjęcie urlopu wypoczynkowego. Nie wolno jednakże skorzystać z niego zaraz po paru dniach od podjęcia pracy. Prawo do urlopu wypoczynkowego pracownik uzyskuje z upływem każdego następnego miesiąca kalendarzowego. Co to znaczy? Po skończeniu pierwszego miesiąca pracy, masz prawo do urlopu wypoczynkowego w 1/12 wymiaru przypadającego ci po przepracowaniu pełnego roku. Co miesiąc długość wymiaru twojego urlopu rośnie, nie ma wpływu na to chociażby zmiana stanowiska pracy.

Jak określić urlop proporcjonalny?
Przy określaniu urlopu proporcjonalnego pracodawca ma ciężar pamiętać o wymiarze urlopu wypoczynkowego, jaki przypada zatrudnionemu w konkretnym roku. Reguła udzielania urlopu proporcjonalnego ustanawia uzyskanie urlopu w wymiarze, jaki odpowiada okresowi zatrudnienia u konkretnego pracodawcy oraz znaczy, iż zatrudniony traci prawo do urlopu odpowiadającego okresowi bez zatrudnienia.

Reguły przyznawania urlopu
Urlopu wypoczynkowego należy udzielać w dni, jakie są dla zatrudnionego dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającemu ilości godzin przypadających do przepracowania poprzez zatrudnionego w konkretnym dniu. Obliczając urlop należy pamiętać, iż jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy, także w wypadku pracownika zatrudnionego w ograniczonym wymiarze czasu pracy. W stosunku do pracowników zatrudnionych na niepełnym etacie, proporcjonalnemu skróceniu podlega wymiar urlopu wypoczynkowego, a nie ilość godzin wychodząca na 1 dzień urlopu.

Co się dzieje z zaległym urlopem?
Po trzech latach, pracownik traci zaległe dni własnego urlopu wypoczynkowego. Gdy po ukończeniu roku kalendarzowego zatrudniony nie spożytkuje właściwych mu dni wolnych, winien je wykorzystać do końca września następnego roku (od niedawna, wcześniej obowiązującym miesiącem był marzec).

Urlop na żądanie
Pracodawca ma przymus udzielić na żądanie zatrudnionego oraz w czasie przez niego określonym nie więcej aniżeli 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Zatrudniony zgłasza takie żądanie najpóźniej w dniu jego zaczęcia. Urlop zostaje zapewniony pracownikowi z puli dni dedykowanych na przypadający mu w konkretnym roku kalendarzowym urlop wypoczynkowy. Więc istotną różnicą urlopu na żądanie w stosunku do urlopu wypoczynkowego jest styl jego przyznawania.

trenujsukces.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUSG jamy brzusznej
Następny artykułPracuj z domu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here