Przysłowia i powiedzenia są największą zmorą ludzi, którzy uczą się danych języków. Na pewno nie można ich tłumaczyć dosłownie, ponieważ wtedy tracą cały swój sens, wystarczy zrozumieć ogólne znaczenie i łatwo wtedy porównać do tego co znaczą podobne powiedzenia w naszym ojczystym języku. Poniżej omówienie kilku bardziej skomplikowanych przysłów i powiedzeń, tak aby każdy mógł je zrozumieć i potrafił używać w odpowiedniej sytuacji.
1) Co dwie głowy to niejedna – chodzi tutaj o to, że im więcej osób myśli o danym problemie i próbuje go rozwiązać, tym większe szanse, że to się uda. Możemy tak powiedzieć, kiedy prosimy kogoś o pomoc z danym zagadnieniem. Mówimy, o czym myślimy i słuchamy to co ma do powiedzenia ta druga osoba.
2) Cisza jak makiem zasiał – tego powiedzenia używa się w miejscach, gdzie stało się nagle bardzo cicho. Mak ma nasiona, które są bardzo malutkie i jak spadają na podłoże to nie wydają żadnego dźwięku, stąd właśnie porównanie tej ciszy.
3) Niedaleko pada jabłko od jabłoni – tego przysłowia używamy, jeśli chcemy powiedzieć o kimś, że zachowuje się podobnie jak swoja matka albo ojciec. Jabłko jak spada z drzewa to jest bardzo blisko swojego drzewa. Dlatego porównuje się zachowania dwóch spokrewnionych osób.
4) Nie chwal dnia przed zachodem słońca – w tym powiedzeniu przestrzega się, żeby zbyt wcześnie się nie cieszyć z danej rzeczy, która nie jest jeszcze potwierdzona, bo możemy się niepotrzebnie rozczarować. To podobnie jak z dzieleniem skóry na niedźwiedziu.
[Głosów:0 Średnia:0/5]