Praca w Gliwicach

Od wielu lat województwo śląskie może pochwalić się niskim poziomem bezrobocia. Podczas gdy w Polsce w 2021 stopa bezrobocia wynosiła 5,4%, na południu Polski była znacznie niższa – wynosiła 4,8%. W samych Gliwicach sytuacja przedstawia się jeszcze korzystniej. To sprawia, że osoby, które chcą znaleźć pracę lub zmienić tę dotychczas wykonywaną nie powinny mieć trudności z dotarciem do atrakcyjnych ofert zatrudnienia.

Czy Gliwice zmagają się z problemem bezrobocia?

Bezrobocie w Gliwicach należy do najniższych w Polsce. Niewątpliwą tego zasługą jest wysokie uprzemysłowienie tego regionu. W 2021 r. stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wynosiła 5,4%. Tymczasem w województwie śląskim zaledwie 4,8%. W samych Gliwicach była (i nadal jest) jeszcze niższa – na koniec 2021 r. wynosiła zaledwie 3%. 

W grudniu 2021 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było zaledwie 3255 osób. Z uwagi na przemysłowy charakter Gliwic i województwa śląskiego, bez zatrudnienia pozostają przede wszystkim kobiety. W przypadku mężczyzn bezrobotni są ci, którzy z różnych względów nie chcą bądź nie mogą aktywizować się zawodowo.

Co Gliwice mogą zaoferować osobom poszukującym pracy?

Gliwice od lat są atrakcyjne dla firm (w tym także tych o zagranicznym kapitale). Nic więc dziwnego, że miasto uznawane jest za wyjątkowo przedsiębiorcze. Idzie to w parze z dużą liczbą ofert zatrudnienia. Ponadto miasto przynależy do specjalnej strefy ekonomicznej, która generuje wakaty. Wraz z zachętami dla przedsiębiorców pojawiały się kolejne duże inwestycje, a wraz z nimi nowe miejsca pracy.

Podczas gdy w innych regionach Polski problemem jest znalezienie zatrudnienia, tak tutaj wyzwanie stanowi pozyskanie wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników. Na najlepsze warunki finansowe mogą liczyć osoby zatrudnione w:

  • branży logistycznej,
  • branży usługowej,
  • branży transportowej,
  • branżach architektonicznej i budowlanej,
  • placówkach ochrony zdrowia.

Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć pracownicy w Gliwicach? Zgodnie z danymi zgromadzonymi przez Urząd Statystyczny w Katowicach w 2020 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w województwie śląskim wynosiło 5450,86 zł brutto. W styczniu 2022 r. wartość ta wzrosła do poziomu 5933,37 zł brutto. Na podobne zarobki mogą liczyć osoby zatrudnione w Gliwicach.    

Gdzie szukać pracy w Gliwicach?       

Na terenie całego województwa śląskiego na zainteresowanych czeka praca. Gliwice mają do zaoferowanie wiele ciekawych, ambitnych i dobrze opłacanych miejsca zatrudnienia. W jaki sposób znaleźć oferty? Można przeglądać informacje zamieszczane na profesjonalnych portalach społecznościowych, lokalnych serwisach informacyjnych, a nawet w prasie. Jednak najskuteczniejszą formą pozyskania zatrudnienia stanowią portale ogłoszeniowe. Są one popularne zarówno wśród pracodawców, jak i osób poszukujących pracy. Każdego dnia odwiedzają je więc tysiące osób, pragnących wprowadzić w swoim zawodowym życiu korzystne zmiany.

Warto również zarejestrować się w urzędzie pracy. Dzięki temu otrzymuje się dodatkowe wsparcie w poszukiwaniu wakatu, ale i w podnoszeniu kwalifikacji, by sprostać wymaganiom dynamicznie rozwijającego się gliwickiego rynku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here