Poradnik zakupu sedesów

Sedes to bardzo ważny element wyposażenia każdej toalety. Choć wydaje się, że jego wybór jest prosty, to jednak duża ilość dostępnych modeli nie ułatwia wybrania tego odpowiedniego. Tym bardziej że różne sedesy mogą się okazać mniej lub bardziej komfortowe podczas użytku. Poniżej doradzamy, na jakie parametry sedesów warto zwrócić uwagę w czasie zakupu oraz jakie modele sedesów polecamy szczególnie.

Sedesy – montaż i rodzaj odpływów

Zacznijmy od spraw technicznych. Poszczególne dostępne sedesy mogą różnić się rodzajem odpływu, do którego są przeznaczone. Podłączenie może znajdować się w dwóch miejscach – na podłodze lub w ścianie. Jeśli znajduje się na podłodze – powinniśmy wybrać sedes z pionowym odpływem, nazywanym inaczej warszawskim. Dla podłączeń w ścianie dobieramy odpływ poziomy, czyli poznański. Znajdziemy również sedesy uniwersalne, które pasują do obu rodzajów podłączeń.

Sposób umocowania sedesu to druga ważna sprawa. Znajdziemy modele stojące oraz wiszące. Sedesy stojące są montowane bezpośrednio do podłogi, a wiszące – do stelaża. W pierwszym wypadku sedesy są stosunkowo łatwe do samodzielnego zamontowania. Sedesy wiszące wymagają nieco więcej pracy. Po zamontowaniu ich stelaż zostaje obudowany lub obmurowany – powstaje wówczas ścianka gruba na nawet 20 cm. W jej wnętrzu znajduje się zbiornik oraz pozostałe elementy mechanizmu sedesu. W ściance znajduje się jedynie przycisk uruchamiający upływ wody.

Zbiornik i spłuczka w sedesie – optymalne i ekologiczne

Pojemność zbiornika z wodą to kolejna ważna cecha. Zbiornik spłukujący przechowuje wodę, a po naciśnięciu przycisku zwalnia jej upływ. Zbiorniki mogą mieć pojemność od 3 do 6 litrów, choć znajdziemy też zbiorniki bardziej pojemne. Wiele modeli jest wyposażonych w bardziej rozbudowany mechanizm uwalniania wody – pozwalający na wybór czy spłukujemy całą dostępną pojemnością zbiornika, czy tylko połową.

Dla osób, którym zależy na oszczędzaniu wody, polecamy spłuczki wyposażone w dodatkowy przycisk zatrzymujący – stop. Pozwala zatrzymać upływ wody w dowolnym momencie.

Najmodniejsze marki sedesów – Geberit czy Grohe?

Osobom poszukującym sedesów nie tylko praktycznych, ale również estetycznych – polecamy wybór jednej z dwóch najpopularniejszych w ostatnim czasie marek Geberit i Grohe. Wybór pomiędzy nimi może nie być najłatwiejszy, ale postaramy się go nieco ułatwić.

Sedesy marki Grohe odpowiadają zasadzie „małe jest piękne”. Mają proste, geometryczne kształty, delikatnie zaokrąglone krawędzie i są dość krótkie. Są to sedesy ceramiczne, pokryte przyjemnymi dla oka odcieniami bieli – szczególnie popularne są sedesy w bieli alpejskiej. Wyglądają estetycznie i filigranowo, tworzą aurę higienicznej czystości. Najlepiej pasować będą w łazienkach urządzonych w stylu nowoczesnym i klasycznym.

Sedesy Geberit to sedesy wykonane z ceramiki szkliwionej. Są dość duże i przedstawiają bardziej niekonwencjonalne formy oraz barwy. Szczególne uznanie zyskały sedesy w kolorze czarnym z linii Catani, pasujące idealnie do łazienek nowoczesnych. Są doskonałym uzupełnieniem pomieszczeń zaaranżowanych z wykorzystaniem marmuru oraz kamienia. Sedesy Geberit są też często stosowane w wyposażeniu łazienek hotelowych oraz w apartamentach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here