Plafon

Plafony nie wychodzą z mody, a wręcz są coraz chętniej stosowane w domowych wnętrzach. Nie jest to już bowiem oświetlenie, które kojarzymy z dawnych lat. Producenci oferują nam coraz ciekawsze konstrukcje, kształty, design i detale, dzięki którym możemy urozmaicić każdą domową aranżację.

Z plafonami można zaoszczędzić miejsce, co jest ważne szczególnie w małych i niskich pomieszczeniach. Jakie jeszcze zalety przynosi wybór tego typu oświetlenia?

Niewielki, ale dużo może!

Przeważnie geometryczne kształty plafonów sprawiają, że można liczyć na równomiernie rozprowadzane światło. To dlatego te konstrukcje chętnie wybierany na oświetlenie główne sufitowe – zarówno do salonów, sypialni, jak i do łazienek. Nic nie stoi na przeszkodzie, by plafon zagościł w przedpokoju, w hallu, który staje się wizytówką domu.

Niewielkie rozmiarami oświetlenie nie zajmuje zbędnie miejsca, a to docenią niewymiarowe, niskie i skromne metrażem pomieszczenia. Co więcej, jeśli chcemy zachować spójność aranżacyjną, komplet plafonów można ulokować zarówno na suficie, jak i pośród ścian. Wtedy to lampa będzie spełniać rolę oświetlenia bocznego i doświetli te fragmenty przestrzeni, do których nie docierają wiązki światła padające z lamp sufitowych.

Plafon jest uniwersalny, bo może spełniać różne role. Nie brakuje mu również dekoracyjności, co udowadniają propozycje ze sklepu Azzardo.com.pl. Mleczne szkło, transparentne klosze, zdobione bądź jednolite – wybór jest ogromny i nawet najbardziej wymagający znajdą coś dla siebie.

W zależności od nastroju i funkcjonalności pomieszczenia

Oświetlenie w postaci plafonów powinno być dostosowane do funkcji danego pomieszczenia oraz nastroju, jaki ma w nim panować. W sypialniach dobrze się sprawdzają subtelne kształty, mleczne lub półprzezroczyste klosze, które łagodzą wiązkę świetlną.

Luksusowe, ale i klasyczne wydanie salonu polubi się z nowoczesnymi propozycjami – plafonami, które przyjmują postać geometrycznej bazy, lecz z kilkoma punktami świetlnymi. Wciąż zajmują niewiele powierzchni, za to ruchome oprawy można kierować w wybrane miejsca, dzięki czemu tworzy się idealnie dopasowaną atmosferę do funkcjonalności wnętrza.

Łazienka to przestrzeń najbardziej wymagająca. Trzeba się liczyć z dużą wilgotnością i ryzykiem zachlapań. Klasyczne lampy wiszące mogą zawieść domowników. Plafony zaś okażą się rozwiązaniem na miarę każdej łazienki czy pokoju kąpielowego.

A co z pokojami dziecięcymi? Najmłodszym domownikom trzeba zapewnić bezpieczeństwo. Zbyt obszerne i urozmaicone oświetlenie to ryzyko zahaczenia o nie. Płaska lampa zamontowana na suficie sprawia, że o takich sytuacjach można zapomnieć!

Modnie, funkcjonalnie i oszczędnie

Modne i funkcjonalne oświetlenie, to właśnie plafony. Jeśli dodatkowo liczymy nie tylko na oszczędność miejsca, ale i energii elektrycznej, wystarczy uzupełnić je o LED-owe źródła światła. To duży krok w stronę zmniejszania rachunków za prąd. Szybko się przekonamy, że teoretycznie proste i skromne oświetlenie, może być i modne, i niezwykle praktyczne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here