Właściciele firm biznesowych spotykają się na co dzień z konkretnymi problemami związanymi z prowadzeniem księgowości, zaopatrzeniem i logistyką, zarządzaniem projektami oraz zapewnieniem bezpieczeństwa danych lub łańcucha dostaw. Znacznie ułatwić może to wdrożenie w system zarządzania specjalistycznego oprogramowania ERP dla firm.
Czym jest oprogramowanie ERP dla firm?
Trudno w to dzisiaj uwierzyć, ale historia ERP zaczęła się… ponad 100 lat temu. W 1913 roku amerykański inżynier Ford Whitman Harris opracował ekonomiczny model ilości zamówienia (EOQ). Był to system stworzony specjalnie na potrzeby planowania produkcji. Przez kolejne dziesięciolecia stał się on standardem wykorzystywanym w zarządzaniu firm. W roku 1964 firma Toolmaker Black przyjęła to rozwiązanie do planowania wymagań materiałowych, łącząc koncepcję EOQ z oprogramowaniem komputerów typu mainframe.
Dzisiaj systemy ERP są projektowane wokół jednej, zdefiniowanej struktury i bazy danych. Pomaga to zapewnić, że informacje używane w całym przedsiębiorstwie są znormalizowane i oparte na wspólnych definicjach biznesowych. Mówiąc prościej – ERP to narzędzie do integracji ludzi, procesów i technologii w nowoczesnym przedsiębiorstwie.
Co oferują pakiety oprogramowania ERP dla firm?
Nowoczesny i kompletny pakiet ERP obejmuje zarządzanie wydajnością przedsiębiorstwa, oprogramowanie ułatwiające planowanie, budżetowanie, przewidywanie i raportowanie wyników finansowych danej organizacji. Systemy ERP łączą w ten sposób wiele procesów biznesowych i umożliwiają przepływ danych między nimi. Zbierając wspólne dane transakcyjne organizacji z wielu źródeł, systemy ERP eliminują powielanie danych i zapewniają integralność danych z jednego źródła.
Obecnie systemy ERP mają kluczowe znaczenie dla zarządzania tysiącami firm różnej wielkości i we wszystkich branżach. Dla tych firm ERP jest tak samo niezbędny, jak elektryczność dla podtrzymywania światła.
Oprogramowanie ERP dla firm – pozostałe zalety
Nie można ignorować wpływu oprogramowanie ERP dla firm na dzisiejszy świat biznesu. Ponieważ dane i procesy przedsiębiorstwa są skoordynowane w tych systemach, firmy mogą znacznie usprawniać swoją pracę, co skutkuje większymi oszczędnościami.
Wśród zalet takich rozwiązań nie można zapominać o ogólnych niższych kosztach zarządzania i eksploatacji. Poza tym ERP gwarantuje mniejsze ryzyko błędów w prowadzeniu firmy dzięki lepszej integralności danych i kontroli finansowej.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.