ogród

Zmiany klimatu powodują, że sezon prac w ogrodzie ulega znacznemu wydłużeniu. Które prace można odłożyć i przesunąć na późniejsze miesiące? Jakie działania wykonać, by ogrodem cieszyć się także zimą? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, o czym należy pamiętać, by ogród po zimie rozkwitł, a włożony w to wysiłek mógł być ograniczony do minimum.

Dłuższy sezon prac w ogrodzie

Ocieplenie klimatu w Polsce powoduje, że zimy wyglądają inaczej niż kiedyś. Silne mrozy są dużo rzadsze, a pokrywa śniegowa – szczególnie na zachodzie kraju – pojawia się rzadko albo wręcz wcale. Z jednej strony szkoda, bo widok ogrodu przyprószonego śniegiem może być przepiękny, z drugiej – to okazja, by spróbować uprawy delikatniejszych roślin oraz by spędzać w ogrodzie więcej czasu jesienią czy zimą. Z kolei dla leniwych to też możliwość odłożenia niektórych prac na później. Dłuższy czas bez minusowych temperatur powoduje, że tradycyjna wiedza o tym, kiedy należy wykonywać poszczególne ogrodowe czynności nie jest już w pełni aktualna. Zastanówmy się, o czym trzeba teraz pamiętać, by wiosną nie spotkało nas niemiłe, pozimowe zaskoczenie.

Utrzymanie ogrodu zimą – odpowiedni sprzęt

Po pierwsze, sezon jesienno-zimowy to w ogrodzie czas porządkowania. Wtedy właśnie narzędzia takie jak kosa spalinowa, glebogryzarka czy nożyce elektryczne powinny zostać starannie zakonserwowane, by wiosną od razu nadawały się do intensywnego użytku. Być może pora oddać ostrza do ponownego naostrzenia. Zwróćmy jednak uwagę na to, by nie zaskoczył nas wydłużony okres wegetacji trawy, szczególnie, jeżeli jesteśmy właścicielami działki letniskowej, do której wrócimy dopiero na wiosnę. Być może, przyda się ją jeszcze raz przyciąć, tak, by po zimie nie przywitała nas zbyt wysoka trawa. W takim przypadku kosa spalinowa będzie miała jeszcze jedno zadanie do spełnienia. Pamiętajmy o tym, by zwinąć i schować węże ogrodowe, tak, by nie uszkodził ich mróz – pomimo tego, ze zimy są teraz łagodniejsze, ujemna temperatura, a zwłaszcza przymrozki, nadal mogą nas zaskoczyć.

Ogród zimą – zabezpiecz rośliny

Jeżeli w Twoim ogrodzie rosną wrażliwe rośliny, należy pomyśleć o ich zabezpieczeniu za pomocą agrowłókniny lub chochołów ze słomy. Z kolei młode drzewka trzeba zabezpieczyć nie tylko przed zimnem, ale też zwierzętami, które mogą objadać ich korę. W drugiej połowie grudnia pamiętajmy o bieleniu pni drzewek owocowych – zabezpieczy je to przed pękaniem. Trzeba też usunąć tak zwane mumie, czyli te owoce, które nie opadły – na wiosnę mogą stać się źródłem chorób. Wysokie kępy traw można związać, by zabezpieczyć ich korzenie przed zimnem – będą się też ciekawie, inaczej niż zwykle, prezentować. Pamiętajmy, że w trakcie odwilży należy sprawdzać, czy rośliny nie potrzebują podlewania. Niektóre gatunki łatwiej usychają w wyniku suszy fizjologicznej, niż od działania mrozu.

Zadbaj o ptaki w zimie

Zimą warto umieścić w ogrodzie karmnik dla ptaków. Pamiętaj, by znalazł się w miejscu, gdzie nie będą do niego miały łatwego dostępu koty albo ptaki drapieżne. Ważne jest też, aby był on oddalony od szyb, o które ptaki mogłyby się rozbić. Wybierz taki typ karmnika, w którym ptaki nie chodzą po powierzchni, na której znajduje się pokarm. Dzięki temu nie zanieczyszczą go odchodami, w których mogą być pasożyty, i nie będą przekazywały sobie chorób. Skrzydlatych gości dokarmiać należy właściwie tylko wtedy, gdy spadnie śnieg lub temperatura utrzymuje się poniżej zera – w innych warunkach ptaki doskonale radzą sobie same. Wybierz odpowiednią dla ptaków karmę, na przykład niełuskane ziarna słonecznika, orzechy czy nasiona dyni. Nie dawaj ptakom pieczywa ani pokarmów zawierających sól.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here