Żeby prowadzić pojazdy określonego rodzaju, należy osiągnąć odpowiedni wiek. Dojrzałość oraz poczucie odpowiedzialności idące w parze z wiekiem są niezbędne przy uczestnictwie w ruchu drogowym, kierując bardziej skomplikowanymi pojazdami niż rower czy motorower. A zatem kiedy można zacząć robić prawo jazdy? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – zachęcamy więc do lektury.
Prawo jazdy – kiedy można zacząć?
To, od kiedy można zacząć robić prawo jazdy, zależeć będzie od kategorii, na jaką się decydujemy. Jednak potocznie o prawie jazdy myśli się względem najpopularniejszej kategorii, czyli B. Uprawnienia do prowadzenia pojazdów osobowych tejże kategorii można uzyskać wraz z ukończeniem osiemnastego roku życia, co jest równoznaczne z uzyskaniem pełnoletniości w Polsce. Jednak czas, kiedy można zacząć jazdy, różni się od czasu, kiedy można przystąpić do egzaminu. A więc kiedy można zacząć prawo jazdy kat B? Otóż, zgodnie z prawem, nauka jazdy kategorii B może rozpocząć się nie wcześniej niż trzy miesiące przed osiągnięciem minimalnego wieku, który wymagany jest do kierowania samochodem osobowym, dostawczym lub ciężarowym, którego dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony (podobnie nauka na prawo jazdy każdej kategorii). Natomiast do egzaminu państwowego na prawo jazdy można przystąpić nie wcześniej niż miesiąc przed osiągnięciem minimalnego wieku. Wyjątkiem, kiedy można zacząć kurs na prawo jazdy nawet rok przed ukończeniem pełnoletniości jest sytuacja, w której kandydatem jest uczeń uczestniczący w zajęciach w szkole, gdzie podstawa programowa kształcenia w zawodzie obejmuje uzyskanie umiejętności kierowania pojazdem silnikowym.
Prawo jazdy A1 – kiedy można zacząć?
W przypadku prawa jazdy kategorii A1, kurs nauki jazdy można rozpocząć już w wieku 15 lat i 9 miesięcy. Trzy miesiące później, wraz z ukończeniem 16 roku życia, o ile uzyska się dokument uprawniający do prowadzenia pojazdu, można zacząć jeździć motocyklem o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, o mocy do 11 kW, którego stosunek mocy do masy własnej nie przekracza 0,1 kW/kg.
Chociaż wydaje się, że jest to najwcześniejszy możliwy wiek uprawniający do podjęcia nauki jazdy. Tymczasem bywa i tak, że kurs nauki jazdy można zacząć znacznie wcześniej – w wieku czternastu lat. Kategorią, do której będziemy uprawnieni w tym wieku, będzie kategoria AM, która w 2013 roku zastąpiła dawną kartę motorowerową, zaś jej posiadacze mogą prowadzić motorowery oraz lekkie czterokołowce.
Prawo jazdy przed osiągnięciem pełnoletniości
Chcąc uzyskać prawo jazdy przed osiągnięciem pełnoletniości, należy pamiętać, że konieczna będzie pisemna zgoda rodzica bądź opiekuna prawnego kandydatki czy kandydata na naukę. To niezbędny warunek do przystąpienia do kursu nauki jazdy.
Prawo jazdy kat A – kiedy można zacząć?
Prawo jazdy kategorii A można osiągnąć w najpóźniejszym wieku – dwudziestu czterech lat. A zatem, kurs na prawo jazdy tej kategorii, zgodnie z prawem, można rozpocząć dokładnie w wieku 23 lat i 9 miesięcy. Po zdaniu egzaminów można prowadzić motocykl oraz motocykl z przyczepą motocyklową o masie, która nie przekracza 100 kg ani masy własnej motocykla. W przypadku posiadania wcześniej przez dwa lata kategorii A2, kurs można zacząć już trzy miesiące przed dwudziestymi urodzinami. A zatem doświadczenie prowadzenia podobnym pojazdem popłaca, zwłaszcza niecierpliwym motocyklistom. Prawo jazdy kategorii A2 również można zdobyć w wieku osiemnastu lat, a zatem do kursów nauki jazdy można przystąpić już w wieku 17 lat i 9 miesięcy. Kategoria ta uprawnia do kierowania motocyklem trójkołowym o maksymalnej mocy 15 kW, a także motocyklem o mocy do 35 kW, w którym to motocyklu stosunek mocy do masy własnej nie przekracza 0,2 kW/kg.
Zacznij swój kurs już teraz!
Jeżeli osiągnąłeś wymagany wiek dla poszczególnych kategorii, uprzejmie zachęcamy do zapoznania się z szeroką ofertą naszego centrum szkoleniowego, dostępnego na stronie www.kursylektor.pl/. Umów się na pierwsze jazdy i zdobądź uprawnienia do prowadzenia wymarzonym pojazdem!