Kątowniki stalowe i ich wykorzystanie w pracach ciesielskich

Gama złącz ciesielskich dostępnych na rynku i wykorzystywanych podczas rozmaitych prac jest naprawdę szeroka. Do najbardziej podstawowych zaliczają się kątowniki – nieodzowne przy łączeniu ze sobą belek, a także w innych sytuacjach. Bardzo ważne jest, aby w przypadku złącz ciesielskich zawsze korzystać z akcesoriów wysokiej jakości, ponieważ tylko takie gwarantują stabilność każdej wykonanej z ich pomocą konstrukcji. Tych jest wiele, ponieważ z drewna powstaje sporo różnych rzeczy, mających najczęściej związek z szeroko pojętym budownictwem.

Kątownik stalowy – dla dekarzy i nie tylko

Generalnie złącza ciesielskie są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie konieczne jest łączenie w spójną całość elementów wykonanych z drewna. Kluczowe jest wtedy dokonanie stosownych obliczeń, dzięki którym składowe konstrukcji będą mieć odpowiednią długość i wagę. Pomocą w tym zakresie służą coraz popularniejsze kalkulatory ciesielskie. Gdy materiały są przygotowane, trzeba fachowo podejść do ich łączenia. W ruch idą wówczas nie tylko kątowniki ciesielskie, ale też płaskowniki, taśmy montażowe, a w przypadku prefabrykowanych więźb również płytki kolczaste.

Ponadto połączenia tego rodzaju są stosowane przy budowie schodów drewnianych czy elementów małej architektury. Altany ogrodowe, wiaty i zadaszenia, pergole czy garaże – to kolejne, poza szkieletem dachu, obszary wykorzystania złącz ciesielskich. Z uwagi na swoją postać, z kątowników korzysta się w celu łączenia ze sobą drewnianych belek o różnych gabarytach. Różne rozmiary łączników pozwalają dobrać najwłaściwsze do konkretnego zadania.

Solidne kątowniki stalowe – po jakie sięgać?

kątownikMateriał, z którego wykonane są złącza ciesielskie ma naprawdę spore znaczenie. Musi gwarantować odporność na uszkodzenia, ale także na naturalne procesy degradacyjne, które mogą mieć miejsce pod wpływem czynników zewnętrznych. Dlatego kątownik ciesielski i każde inne złącze powinno być wyprodukowane z blachy stalowej ocynkowanej. Najczęściej stosuje się ocynk galwaniczny, czasami z żółtą pasywacją. Grubość kątownika wynosi z reguły około 1,5 milimetra, a w jego powierzchni znalazły się otwory na gwoździe pierścieniowe, wkręty do drewna, śruby lub kotwy.

Gama kątowników oraz pozostałych typów złączy ciesielskich jest dostępna między innymi w specjalistycznych sklepach online, cenionych za szeroki asortyment oraz korzystne cenniki. Dobrym przykładem jest e-Armet.pl. Aktualnie jedna z wyżej notowanych hurtowni metalowych, w której zaopatrują się profesjonalne ekipy z całej Polski. Z łatwością uda się tam znaleźć precyzyjnie wykonane kątowniki meblowe, kotwowe, gięte czy krokwiowe od najlepszych producentów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here