Jak zabrać się za rozliczenie PIT 2023

Rozliczanie podatków wielu osobom spędza sen z powiek. Nie chodzi już o samo płacenie podatków, ale o to, by je rozliczać w sposób prawidłowy. Ludzie nie chcą mieć problemów w Urzędzie Skarbowym. Prawie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nawet przy niewielkiej pomyłce może być nałożona bardzo duża kara finansowa. Oczywiście można składać korekty, ale tylko wtedy, gdy w międzyczasie fiskus nie wdrożył postępowania kontrolnego. Dlatego przy rozliczaniu PIT trzeba korzystać wyłączenie ze sprawdzonych narzędzi. Sprawdź, w jaki sposób możesz zrobić rozliczenie PIT.

  1. Deklaracja w wersji papierowej, czy e-PIT 2023?
  2. Co zrobić, gdy podatnik zapomni się rozliczyć w terminie?

W Polsce deklaracje podatkowe za rok 2022 trzeba będzie złożyć do fiskusa w terminie do 30 kwietnia 2023, chyba że akurat ta data oznaczać będzie dzień wolny od pracy. Deklaracje za 2022 rok mogą wzbudzać wiele wątpliwości wśród podatników. Ma to związek z tym, że jest to pierwszy rok obowiązywania Polskiego Ładu, który na początku nawet księgowym spędzał sen z powiek. Nie zmienia to faktu, że rozliczenie PIT 2023 trzeba zrobić w obowiązującym terminie. Fiskus nie przewiduje zmiany terminu z uwagi na zawirowanie związane ze zmianą systemu podatkowego. Podatnicy co prawda mogą skorzystać z „automatycznego” rozliczenia przez Urząd Skarbowy. Może to mieć miejsce, gdy fiskus otrzymuje PIT z miejsca pracy lub z ZUS. Mankamentem tej metody jest to, że fiskus nie rozlicza ulg i nie wskazuje organizacji pożytku publicznego, która otrzyma 1% z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Deklaracja w wersji papierowej, czy e-PIT 2023?

Podatnicy mogą rozliczać swoje podatki za pomocą formularzy w formie tradycyjnej. Rozliczenie PIT 2023 mogą też zrobić w trybie online. Każdy może wybrać najodpowiedniejszą dla siebie formę.

Jeśli chodzi o deklaracje tradycyjne, to preferują je osoby, które nie za bardzo radzą sobie z internetem lub ciężko jest im zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia.

Od kilku lat najwygodniejszą metodą jest rozliczanie się przez internet. Taki wybór znaczenie upraszcza sam proces wypełniania deklaracji. System, który umożliwia rozliczenie PIT 2023 działa w wyjątkowo intuicyjny sposób. Podatnicy na dodatek będą widzieli, czy deklaracja jest wypełniona prawidłowo. System nie przepuści wadliwej deklaracji.

Koniecznością jest wydrukowanie i zachowanie UPO (Urzędowe Potwierdzenie Odbioru). Tylko ten dokument stanowi potwierdzenie, że deklaracja faktycznie została wysłana. Można też wydrukować dla swoich celów wysłaną deklarację.

Deklaracje internetowe pozwalają na oszczędzanie czasu — odpada stanie w kolejce na poczcie lub w Urzędzie Skarbowym. Jeśli chodzi o internet, nie warto zostawiać rozliczeń z fiskusem na ostatnią chwilę, gdyż serwery Ministerstwa Finansów w ostatnich dniach składania deklaracji mogą być przepełnione. Może to oznaczać problemy z wysyłaniem danych.

Co zrobić, gdy podatnik zapomni się rozliczyć w terminie?

Jeśli z jakichkolwiek powodów podatnik zapomni o wysłaniu deklaracji, a nie ma wszczętej kontroli skarbowej, to jak najszybciej musi taką deklarację złożyć wraz z czynnym żalem.

Podatnik składa do fiskusa oświadczenie, w którym przyznaje się, że zapomniał złożyć deklaracji. Nie musi podawać powodu, ale w dobrym zwyczaju jest napisanie kilka słów wyjaśnienia (na przykład stało się tak z powodu pilnego wyjazdu czy nagłej choroby).

Czynny żal ratuje podatnika przed przykrymi konsekwencjami. W ten sposób można uniknąć na przykład kary finansowej za niezłożenie deklaracji PIT.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here