Wybieramy rękawice do MMA

Trenujesz sporty walki? Bez względu na to, na jakim poziomie zaawansowania się znajdujesz musisz zaopatrzyć się w dobre akcesoria sportowe, w tym w środki ochrony własnej. Zdecydowanie najważniejszym atrybutem sportowca trenującego w ringu są rękawice. Jakie modele wybrać, aby cieszyć się komfortem podczas ćwiczeń i amatorskich walk? Podpowiadamy, które parametry są najważniejsze i decydują o Twojej wygodzie oraz poziomie zabezpieczenia przed kontuzjami.

Jakie cechy mają dobre rękawice MMA?

Zabezpieczenie dłoni na treningach mieszanymi sztukami walki jest niezbędne dla Twojego komfortu oraz bezpieczeństwa. Rękawice MMA sprawia, że wyprowadzanie precyzyjnych ciosów w kierunku przeciwnika nie będzie wiązało się dla Ciebie z bólem ani prowadziło do kontuzji. Zapewnia to trwałe wypełnienie, które amortyzuje uderzenia, lecz nie jest podatne na pękanie ani odkształcanie się. Z zewnątrz rękawice pokrywa powłoka skórzana lub syntetyczna.

Charakterystyczna w rękawicach do MMA jest ich budowa. Zasłaniają one głównie nadgarstek i część palców, a opuszki pozostają na zewnątrz. Najbardziej wrażliwe części dłoni są zatem osłonięte, ale zawodnik nie traci czucia i precyzji.

Rękawice do MMA sparingowe – rozmiary rękawic

Istotne w przypadku rękawic jest ich indywidualne dobranie. Pod uwagę bierze się zarówno rozmiar dłoni, jak i ich kształt. Producenci udostępniają tabele rozmiarów, w których uwzględniają następujące wielkości rękawic (wartości przybliżone):

  • XS/S – szerokość od 6 do 7,5 cm,
  • M – szerokość od 7,5 do 9 cm,
  • L – szerokość od 9 do 10,2 cm,
  • XL – szerokość od 10,3 do 12 cm.

Z rozmiarem rękawic bezpośrednio wiąże się także ich waga, która najczęściej waha się od 4 do 6 uncji (rękawice do MMA są lżejsze od tradycyjnych bokserskich).

Ważne jest, aby otwory na palce nie pozostawiały zbyt dużo luzu – wtedy palce nie będą odpowiednio chronione. Rękawice powinny być odpowiednio wyprofilowane, żeby można było zaciskać dłonie, kontrolując moc uderzeń oraz ich kierunek.

Dopasowanie rękawic MMA do dłoni

Za dopasowanie rękawic do dłoni w dużej mierze odpowiadają rzepy. Znajdują się one na wysokości nadgarstków i pozwalają dość swobodnie regulować obwód rękawicy. Chodzi o to, aby przylegała ona do ręki, a nie zsuwała się podczas sparingów. W ten sposób przyczynia się także do usztywnienia ręki.

Jak sprawdzić, czy dany model zapewnia optymalny poziom zabezpieczenia? Dość prosto  weryfikując, czy spełnia on europejskie normy bezpieczeństwa PN-EN 13277-1:2002 oraz PN-EN 13277-7:2010.

Rodzaje rękawic do MMA

Na początku wystarczą uniwersalne rękawice treningowe, jednak z czasem, będziesz potrzebował przynajmniej dwóch par zamiennie – jednej na treningi, drugiej na sparingi. Mają one różne wagi i konstrukcje (sparingowe są cięższe). Dodatkowo, jeśli planujesz startować w turnieju, będziesz potrzebował jeszcze trzeciej pary, która zapewni Ci optymalne warunki do starcia z przeciwnikiem. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here