Nastanie jesieni to znak, że czas rozpocząć sezon grzewczy. Choć zima nie zaskakuje nas ostatnio bardzo niskimi temperaturami, to i tak warto przygotować się na jej nadejście. Nawet jeśli słupek rtęci nie spada poniżej zera, w czasie chłodniejszych dni w mieszkaniach robi się nieprzyjemnie chłodno. Efektywny system grzewczy będzie w stanie wprowadzić do wnętrza przyjemne ciepło, nie nadwyrężając przy tym nadmiernie domowego budżetu.
Idealne rozwiązanie to system grzewczy, który jest wygodny w codziennym użytkowaniu, jego działanie jest efektywne, a eksploatacja nie pociąga za sobą nadmiernych kosztów. Przykładem takiego systemu są grzejniki Klima. Choć wiele osób uważa ogrzewanie elektryczne za kosztowne, urządzenia Klima zdają się zaprzeczać takiej opinii, czym zachęcają coraz liczniejszą grupę użytkowników.
Hybrydowe urządzenia jako system grzewczy
Grzejnik Klima to dziecko włoskiego producenta, który postawił sobie za cel wypuszczenie na rynek urządzenia wygodnego dla użytkownika i nieobciążającego go nadmiernymi kosztami. Aby osiągnąć cel, postanowiono wykorzystać w jednym urządzeniu dwa niezależne systemy grzewcze. Taka hybryda w porównaniu z innymi grzejnikami elektrycznymi zużywa stosunkowo niedużo energii. Zaprojektowana została w taki sposób, by każdy z wbudowanych w nią systemów pracował wtedy, kiedy jego działanie jest najbardziej efektywne. Całym urządzeniem steruje inteligentny termostat stworzony specjalnie na jego potrzeby. To jednak niejedyne zalety.
Jak działa hybrydowa Klima?
W grzejnikach Klima zastosowano ogrzewanie konwekcyjne (aluminiowy element grzewczy) oraz promiennik podczerwieni. Każdy z tych systemów ma swoje wady i zalety. Atutem pierwszego jest możliwość szybkiego ogrzania wnętrza do temperatury zaprogramowanej przez użytkowników. To sprawia, że pomieszczenie nagrzewa się szybko, nawet jeśli wracamy do domu po dłuższej nieobecności. W jego przypadku nie można jednak mówić o tak niskim zużyciu energii, które mogłoby satysfakcjonować większość użytkowników. Przeciwnie jest z promiennikiem podczerwieni. W trybie pracy ogrzewaniem podczerwonym urządzenie pobiera zaledwie 15% jego nominalnej mocy. To rzeczywiście niedużo. Promienniki podczerwieni mają jednak istotną wadę. Zdecydowanie wolniej reagują na zmiany temperatury w otoczeniu i dłużej nagrzewają wnętrze do ustawionej przez inwestora temperatury.
Właśnie dlatego zastosowanie obu systemów, które ze sobą współpracują i nawzajem się uzupełniają, dobrze spełniło swoją rolę. Na dowód tego warto wspomnieć, że Grzejniki Klima na 56 Międzynarodowych Targach Budownictwa oraz 21 Targach Technik Grzewczych i Oszczędności Energii Instal System 2019 zostały odznaczone Złotym Filarem Budownictwa za zajęcie 1 miejsca w kategorii Urządzenia i instalacje grzewcze.
Istotne jest tutaj to, że producent priorytetowo potraktował w urządzeniu ogrzewanie podczerwienią, które gwarantuje znacznie niższe zużycie energii. Ogrzewanie konwekcyjne stanowi natomiast wspomaganie dla promiennika.
Więcej o zastosowanych w Klimie rozwiązaniach oraz sposobie działania grzejnika można przeczytać na stronie dystrybutora urządzeń Econovli.pl.
To nie koniec zalet
W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć, że producent nie poprzestał na efektywnym powiązaniu pracy dwóch systemów grzewczych. Wprowadził też szereg dodatkowych funkcji, które pozwalają na jeszcze niższe zużycie energii. Jedną z nich jest czujnik otwartego okna i możliwość automatycznego przejścia w tryb przeciwzamrożeniowy. Atutem jest też możliwość monitorowania bieżącego zużycia energii w ciągu ostatnich 24 godzin oraz ostatnich 7 dni. Nie bez znacznie jest bezobsługowość i wygoda, jaka gwarantuje urządzenie.
Grzejniki Klima mają sporo zalet. Dzięki temu można zauważyć ich rosnącą popularność. Współcześnie znajdują zastosowanie zarówno we wnętrzach mieszkalnych, jak i budynkach o innym przeznaczeniu.