Gonty asfaltowe

Bardzo popularne gonty asfaltowe dostępne są w wielu różnych kolorach i teksturach, nierzadko imitujących inne materiały, takie jak drewno czy łupek. Wymiany dachu można dokonać na dwa sposoby – zrywając stare pokrycie dachowe lub instalując nowe gonty na istniejącym materiale. Każda z tych metod ma swoje plusy i minusy, z którymi warto się zapoznać.

Co należy wiedzieć o pokryciu dachowym z gontów asfaltowych?

Gonty asfaltowe są jednym z najtańszych pokryć dachowych dostępnych obecnie na rynku. Nic dziwnego, że są tak bardzo popularne. Oprócz korzystnej ceny wyróżniają się też trwałością – producenci oferują na nie nawet 30 lat gwarancji. Są stosunkowo łatwe do ułożenia, dzięki czemu koszt pracy dekarskiej jest znacznie niższy niż w przypadku na przykład dużych płyt blachy ocynkowanej. Jeśli więc planujemy zakup pokrycia dachowego z gontów asfaltowych, dowiedzmy się co nieco o tym materiale.

Znacznie większy wybór

Dzisiejsze gonty asfaltowe są dużo bardziej atrakcyjne niż te sprzedawane jeszcze jakiś czas temu. Producenci oferują szeroką gamę najróżniejszych kolorów. Co więcej, pokrycie dachowe z gontów asfaltowych może przypominać swoją teksturą najróżniejsze inne materiały – drewno, ceramikę czy łupek. Nie jesteśmy więc ograniczeni do szarej lub czarnej powłoki dachu, lecz mamy szeroki wybór. Gonty asfaltowe wykonane z surowców bitumicznych posiadają powłokę opóźniającą rozprzestrzenianie się ognia. Uszkodzone gonty naprawimy bez większych trudności. Wystarczą tylko podstawowe umiejętności dekarskie i nieco doświadczenia, a by wymienić uszkodzony fragment. Poza tym materiał jest łatwo dostępny w sklepach z materiałami budowlanymi i stosunkowo niedrogi.

Zerwać czy zostawić?

Istnieją dwie metody na położenie gontów asfaltowych. Pierwszy polega na całkowitym usunięciu wszystkich starych gontów, a drugi na instalacji nowego materiału na starej powierzchni. Każda z tych metod ma swoje plusy i minusy.

Czas i koszt

Największy kłopot z usuwaniem istniejącego materiału pokrycia dachowego polega na konieczności wydania dodatkowych pieniędzy na żmudną, czasochłonną i mało estetyczną pracę dekarza. Koszt wymiany dachu znacznie wtedy wzrośnie. O wiele szybciej i taniej jest położyć materiał na istniejącym dachu.

Pewne niebezpieczeństwo

Położenie gontów na istniejącym dachu istotnie wpływa na ciężar całej konstrukcji. Możemy się nad tym nie zastanawiać, gdy bierzemy pod uwagę przede wszystkim koszty. Pamiętajmy jednak, że ciężar dachu musi być dostosowany do konstrukcji budynku. Pokrycie dachowe zbyt ciężkie w stosunku do budynku może trwale uszkodzić konstrukcję. Takie niebezpieczeństwo jest tym bardziej realne w przypadku starych domów. Nie jest jednak tak, że każdy „podwójny” dach jest zbyt ciężki dla każdego domu. Aby to ustalić, skonsultujmy się z architektem lub inżynierem budownictwa. Innym problemem związanym z instalacją jednego materiału na drugim jest powtarzanie wszelkich nierówności starego dachu. Żeby zminimalizować ten problem, należy naprawić wszelkie uszkodzenia i nierówności na dachu. Zwykle możemy to zrobić bez pomocy profesjonalisty.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here